• Parametry

ASF, czyli afrykański pomór świń to niezwykle niebezpieczna choroba wirusowa, która w bardzo łatwy sposób może rozprzestrzenić się na całą hodowlę. Najczęściej dotyka trzodę chlewną oraz żyjące w lasach dziki. Należy wiedzieć, że nieodpowiednie zabezpieczenie świń przed ASF może doprowadzić do znacznego pogorszenia wyników odchowu, a nawet finalnej śmierci zwierząt. W związku z tym niesamowicie ważna jest regularnakontrola ASF oraz bioasekuracja, dzięki którym zdecydowanie łatwiejsze jestzapobieganie ASF, jak i podjęcie należycie szybkiej reakcji na chorobę.

Afrykański pomór świń – jak się przenosi?

Patogen ASF jest wirusem, który wnika w organizm zwierzęcia i infekuje go, doprowadzając do rozwoju tej niesamowicie groźnej choroby, jaką jest afrykański pomór świń. Jeśli zarażony osobnik nie zostanie natychmiast odizolowany od reszty stada oraz nie zostanie wdrożone odpowiednio skuteczne leczenie, świnia może umrzeć, przenosząc wcześniej wirusa na pozostałą część trzody chlewnej. Oczywiście, zapobieganie ASF, bioasekuracja oraz specjalne zabezpieczenie hodowli przed ASF może temu zaradzić. Wirus ten najczęściej przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, jego wydalinami, czy spożywanym przez nie pokarmem. Co istotne, mogą również przenosić go kleszcze lub ptaki. Mimo że patogen ASF nie jest szkodliwy dla ludzi, warto dbać o to, aby jedzone mięso zawsze przygotowywać w warunkach higienicznych oraz poddawać je obróbce cieplnej – pozwoli to uniknąć zakażenia innymi, niebezpiecznymi patogenami.

Afrykański pomór świń – objawy

Zapobieganie afrykańskiemu pomorowi świń opiera się m.in. na stałej obserwacji zwierząt pod kątem pojawiających się objawów. Wysoka temperatura u świń jest pierwszym sygnałem obecności patogenu ASF.Objawy w postaci gorączkowania są trudne do zidentyfikowania, ponieważ najczęściej nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości, jak chociażby brak apetytu, czy osłabienie. Afrykański pomór świń charakteryzuje się również wystąpieniem sinicy skóry uszu, brzucha i boków, wybroczyn skórnych, duszności, pienistej lub krwistej wydzieliny z nosa oraz biegunki. To najpopularniejsze objawy ASF. Zapobieganie oraz bioasekuracja ASF są zatem bardzo ważne.

Afrykański pomór świń – zapobieganie

Wytyczne ASF zobowiązują posiadaczy zwierząt do natychmiastowego powiadomienia lekarza weterynarii o podejrzeniu ASF. Zapobieganie,bioasekuracja ASF oraz zabezpieczenie trzody przed ASF stanowią podstawę do ubiegania się o odszkodowanie ze środków budżetu państwa, za straty poniesione w wyniku rozwoju ASF.Profilaktyka jest więc kluczem do sukcesu.

ASF – sklep przyjazny hodowcom trzody chlewnej

Skuteczne zwalczanie ASF powinno odbywać się za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków. Nie warto narażać swojej trzody chlewnej na możliwość zachorowania na ASF. Sklep Rolnet wyposażony jest w najlepszej jakości produkty, w niezwykle przystępnych cenach, które pomogą w walce z patogenem wywołującym afrykański pomór świń. Zapobieganie jest o wiele łatwiejsze oraz tańsze niż późniejsze leczenie ASF. Profilaktyka opiera się tu głównie na regularnej dezynfekcji, zarówno chlewu, jak i samych zwierząt. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych preparatów przeznaczonych do suchej dezynfekcji, którą można przeprowadzać bez konieczności wyprowadzania zwierząt na zewnątrz budynku, w którym stacjonują. Warto więc zapoznać się z bogatą ofertą sklepu Rolnet, aby móc już od dziś uchronić swoją hodowlę przed ASF. Zapobieganie pozwoli oszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także cały poświęcony czas.