- Parametry
Kojce dla trzody chlewnej powinny być przede wszystkim wygodne i komfortowe dla zwierząt. Muszę spełniać mnóstwo wymogów, dzięki którym zwierzęta mają zapewnioną swobodę ruchów. To z kolei pozytywnie wpływa na wyniki produkcji. Poprawne, optymalne dopasowanie wygrodzenia dla trzody, umiejętne pojenie trzody chlewnej oraz dbanie o pielęgnację to gwarancja opłacalność produkcji. W naszym sklepie internetowym Rolnet znajdą Państwo niezbędne akcesoria i sprzęt do hodowli trzody chlewnej, w tym kojce dla prosiąt, kojce dla macior i inne kojce do chlewni. Zachęcamy do zapoznania się z całym asortymentem sklepu.
Kojce dla trzody - regulacje prawne
Kojce dla trzody chlewnej muszą spełniać wymogi określone w Dyrektywie Rady 2008/120/WE z dnia 18.12.2008 roku oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15.02.2010 roku. Przepisy te odnoszą się do minimalnych norm ochrony świń oraz warunków utrzymania zwierząt gospodarskich. Spełnienie tych norm to nie tylko obowiązek. Każdy hodowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wysoki dobrostan trzody to zwiększona produkcja i lepsze zyski. Najogólniej rzecz ujmując, kojce dla trzody powinny zapewnić zwierzęciu swobodę ruchów np. swobodne wstawanie, leżenie, oddawanie moczu i kału, a także bezproblemowe dojście do paszy czy wody.
Wygrodzenia dla trzody chlewnej - rodzaje
Istnieje kilka rodzajów wygrodzenia do chlewni. Świnie zależnie od płci są utrzymywane grupowo lub indywidualnie ze szczególnym uwzględnieniem minimalnego metrażu przypadającego na każdego osobnika. Planując rozmieszczenie wygrodzeń dla tuczników, należy odpowiednio zaplanować rozmieszczenie nie tylko kojców, ale również koryt, karmników, akcesoriów i narzędzi. Lochy i loszki nie mogą być na uwięzi, a minimalna powierzchnia przypadająca na lochę to 1,3 m2, a na loszkę 0,95 m2. Dodatkowe regulacje wynikają z ilości osobników w grupie. Dotyczą powierzchni kojca i jego wymiarów. Podobnie jest w przypadku warchlaków. Młode świnie dzielone są ze względu na wagę i utrzymywane w kojcach grupowych. Na jedno zwierzę przypada od 0,15 do 0,3 m2. Wygrodzenia dla prosiąt powinny także mieć określoną wysokość oraz spełniać wymogi dotyczące beleczek umożliwiających odpływ odchodów.
Kojce dla tuczników - najważniejsze aspekty
Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów w kojcach dla tuczników, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią powierzchnię. Zwierzęta przeznaczone na ubój w zależności od masy ciała muszą mieć zapewnioną powierzchnię od 0,4 m2 (30-50 kg) do 1 m2 (osobniki powyżej 11 kg). Wygrodzenia dla tuczników muszą także być podzielone na trzy strefy. Jest to strefa legowiskowa, gnojowa i żywieniowa. W tej ostatniej należy szczególną uwagę przyłożyć do odpowiedniej ilości koryt i stacji paszowych. Jest to istotne nie tylko z uwagi na komfort trzody, ale również z uwagi na bezpieczeństwo tuczników. Zbyt mała ilość stacji paszowych mogłaby doprowadzić do rywalizacji pomiędzy zwierzętami, co oczywiście byłoby bardzo niekorzystne.
Kojce dla świń - asortyment sklepu Rolnet
W sklepie internetowym Rolnet przygotowaliśmy bogaty asortyment, który ułatwi codzienną pracę przy trzodzie. Oferujemy między innymi przegrody kojca indywidualnego umożliwiające izolowanie pojedynczej sztuki np. w celu osobnego żywienia lub łatwiejszego wykrywania rui, klatki porodowe z możliwością mocowania do podłoża za pomocą kołków rozporowych, korki wykonane z tworzywa sztucznego pasujące do koryt polimerobetonowych oraz wysokiej jakości koryta proste dzielone do klatek porodowych wyróżniające się wysoką odpornością na kwasy i zasady występujące w paszach, a także środki chemiczne stosowane do czyszczenia i dezynfekcji koryt.
Elementy niezbędne podczas hodowli trzody chlewnej
W sklepie Rolnet znajdą Państwo wszystko, co niezbędne do kompleksowego wyposażenia chlewni dla świń. Wygrodzenia dla świń, w tym przegrody, jarzma, karmniki i furtki na indywidualne i grupowe kojce dla świń to nie wszystko, co dla Państwa przygotowaliśmy. Proponujemy wygrodzenia dla macior, prosiąt i pozostałej trzody chlewnej. Ponadto, w ramach profilaktyki ASF oferujemy preparaty do dezynfekcji, opryskiwacze, karmniki deratyzacyjne i łapki, maty oraz rodentycydy i trutki. Wychodząc naprzeciw potrzebom hodowców dotyczących karmienia trzody, przygotowaliśmy dokarmiacze i koryta dla trzody, systemy zadawania pasz do chlewni, dodatki żywieniowe oraz części zamienne. Oferujemy także produkty z kategorii znakowania, poskramiania i pielęgnacji.