• Parametry

Dobrezdrowie koni to jeden z najwyższych celów, który przyświeca każdemu hodowcy. Zdrowie konia to nie tylko brak chorób, lecz także pełnia sił witalnych i jego dobre samopoczucie. Zdrowy koń to zwierzę szczęśliwe. Istnieje wiele czynników, od których zależeć może to, czy nasz koń jest w dobrej kondycji. Jeśli utrzymanie koni w dobrym zdrowiu jest dla Państwa ważnym celem, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów z tej kategorii, które z pewnością pomogą w osiągnięciu tego stanu.

Jakie czynniki wpływają na zdrowie konia?

Na zdrowie koni składa się wiele aspektów, wśród których wymienić można czystość w stajni. Aby nie doprowadzić do rozwinięcia się chorób układu oddechowego, należy systematycznie dbać o wietrzenie boksu, codziennie pozbywać się jego odchodów, a także stale wymieniać ściółkę, tak, aby zmniejszyć zawartość szkodliwych związków w powietrzu.

Zdrowie konia zależy również od tego, czy ma możliwość poruszania się. Ruch dla konia jest warunkiem, dzięki któremu jego krwiobieg jest sprawny, a procesy trawienne działają prawidłowo. Jeśli koń jest ujeżdżany, jazdę należy zaczynać przynajmniej godzinę po posiłku.

Zdrowie koni wiąże się również z ich samopoczuciem. Warto więc zainwestować w akcesoria, które umożliwią koniu zaspokojenie potrzeby ocierania się. Czochradła dla koni pozwalają zwierzętom pozbyć się uporczywego świądu po ugryzieniach owadów. Dzięki nim koń może także „zabić nudę”, stojąc przez długi czas w boksie lub wybiegu. Artykuły te ponadto są dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o konie, które wycierają ogony. Czochradła nie łamią włosia, a zapewniają satysfakcjonujące odczucia zwierzęciu.

Co spożywa koń? Zdrowie zależne od diety

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem składającym się na to, czy koń jest w dobrym zdrowiu, jest jego dieta. Należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu diety tak, aby koń przyjmował właściwe składniki odżywcze, dzięki czemu zwierzę może być w pełni sił. Dbanie o dietę konia to tak naprawdę działanie profilaktyczne względem chorób, które mogą zagrozić kopytnemu. Warto inwestować w paszę objętościową oraz paszę treściwą dobrej jakości, lecz także pamiętać o takich produktach, jak pasza uzupełniająca, przydatna w okresie, gdy zwierzę nie ma dostępu do pastwiska. Wiele hodowców decyduje się również na suplementację diety podopiecznego środkami takimi, jak oleje dla koni, które stanowią świetne źródło kwasów tłuszczowych Omega 3- i Omega 6-. Warto ponadto wprowadzić stałe pory dnia, w których jedzą konie. Zdrowie zwierzęcia obejmuje wiele czynników, jednak warto o nie dbać, ponieważ zdrowy koń to szczęśliwy koń.