• Biegunki u koni

image

  • Parametry

Biegunka u konia to ważny sygnał ostrzegawczy dla koni – dolegliwość tego typu może sygnalizować różne poważniejsze choroby. Warto mieć na uwadze, że biegunka koni jest objawem, którego nie należy bagatelizować. Rozwolnienie może stanowić symptom problemów z układem trawienia; istnieje również wiele innych czynników, które mogą bezpośrednio wpłynąć na pojawienie się kłopotów z jelitami.

Dlaczego pojawia się biegunka u koni? Jak ją leczyć i co na biegunkę u koni będzie najlepszym wyborem? Powody mogą być bardzo różne – hodowcy muszą zatem koniecznie zadbać o odpowiednią dietę i warunki dla zwierząt. Leczenie biegunki u koni warto rozpocząć od suplementacji i zlikwidowania czynników wywołujących stres. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów, które pomogą w zwalczaniu rozwolnienia, jak również w dalszym utrzymaniu zwierzęcia w dobrej kondycji zdrowotnej.

Biegunka u koni – co ją wywołuje?

Rozwolnienie u konia może być spowodowane przez wiele czynników. W pierwszej kolejności trzeba jednak wziąć pod uwagę problemy z układem trawiennym zwierzęcia – to właśnie one najczęściej wywołują luźny stolec u konia. Ich źródłem mogą być zatrucia, wrażliwość pokarmowa na niektóre składniki paszy, a także dolegliwości takie jak:

  • zapalenie jelita grubego,
  • choroby bakteryjne,
  • choroby pasożytnicze.

Oprócz kwestii związanych z samym układem trawiennym należy również zidentyfikować, co może wywoływać u konia stres – on też często powoduje pojawienie się biegunki. Napięcie psychiczne ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia; warto zatem zadbać o jak najlepsze samopoczucie wierzchowca. Zwierzęta denerwują się w wielu sytuacjach, wśród których można wymienić między innymi dyskomfort i nieodpowiednie warunki w hodowli. Przewlekła biegunka u konia może być bardzo ważnym sygnałem, którego nie powinno się ignorować. W wielu przypadkach źródłem stresu może być na przykład zmiana otoczenia lub transport – to sytuacje, w których zwierzę będzie potrzebować szczególnej opieki. Choć biegunki u koni mogą wiązać się z różnymi poważnymi dolegliwościami, niekiedy głównym powodem jest po prostu brak wymaganych składników odżywczych. Leczenie biegunki u konia należy zatem zacząć od odpowiedniej suplementacji.

Biegunka u koni – leczenie

Jak poradzić sobie z problemem, którym jest biegunka u konia?Leczenie tej dolegliwości można przeprowadzić na wiele sposobów. Gdy wierzchowiec jest wyjątkowo narażony na stres, możemy podać mu specjalne preparaty pomagające w zwalczaniu napięcia. Zwalczanie biegunki u konia wymaga także opracowania diety pozbawionej produktów, które potencjalnie mogą zaszkodzić zwierzęciu.

Co na biegunkę u konia? Rozwolnienie u koni można powstrzymać, dodając do paszy preparaty wspomagające trawienie. Zwalczanie biegunki u konia jest bardzo ważne – brak działań na tym polu może prowadzić nawet do odwodnienia zwierzęcia. Niezbędne suplementy mogą Państwo znaleźć w sklepie Rolnet. Każdy preparat z naszej oferty jest wykonany ze składników w stu procentach bezpiecznych dla koni.

Biegunka u źrebaka – co ją wywołuje?

Biegunka u źrebiąt może wystąpić z wielu powodów. Najczęstszym z nich są problemy z układem trawiennym, który w przypadku młodych koni jest mniej przystosowany do różnego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, że biegunka u źrebiąt może zostać wywołana także przez bakterie, rotawirusy lub pasożyty. Co istotne, źrebaki bardzo ciężko znoszą biegunki, a ryzyko odwodnienia jest jeszcze większe. Hodowcy muszą o tym pamiętać szczególnie w pierwszych dniach życia konia – to moment, w którym często pojawia się tak zwana biegunka rujowa.

Jak zatrzymać biegunkę u źrebaka?

Zatrzymanie biegunki u źrebiąt nie należy do najłatwiejszych zadań. Ważna jest przede wszystkim czystość miejsca, w którym przebywają zwierzęta; warto regularnie przeprowadzać dezynfekcję i dezynsekcję. Kolejny istotny czynnik to suplementacja. Co na biegunkę u źrebiąt? Przede wszystkim warto podać dodatki żywieniowe, które wspomogą trawienie i podniosą odporność układu pokarmowego zwierzęcia. Warto również rozważyć preparaty przeciwko pasożytom, które często wywołują choroby źrebiąt. Biegunka może być sygnałem ostrzegawczym dla właściciela, że ze źrebakiem dzieje się coś złego.

Zdrowie koni – sklep Rolnet

Ostra biegunka u koni może oznaczać, że kondycja wierzchowca ulega pogorszeniu. W ofercie sklepu Rolnet znajdą Państwo wiele suplementów i preparatów, które skutecznie pomogą zwalczyć wszystkie czynniki pojawienia się biegunki oraz chorób jej towarzyszących. Każdy produkt znajdujący się w naszym asortymencie jest dokładnie sprawdzony, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany przy koniach w każdym wieku.