• Parametry

Istnieje wiele chorób, którymi mogą się zarazić zdrowe krowy. Przeoczenie objawów jest bardzo łatwe, a konsekwencje mogą być dość istotne – zdrowie bydła jest podstawą wysokiej jakości produktów pochodzących od krów, takich jak mleko czy mięso. Skuteczne zadbanie o zdrowie krów pozwoli ponadto ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i innych niebezpiecznych drobnoustrojów na pozostałe zwierzęta gospodarcze. Ważna jest tutaj zarówno profilaktyka, jak i dostęp do preparatów pomagających zwalczać konkretne schorzenia. Produkty, które pomogą zapewnić pełne zdrowie krów, można znaleźć w najlepszych cenach w sklepie Rolnet.

Zdrowie bydła – największe zagrożenia

Podobnie jak w przypadku innych zwierząt hodowlanych, bydło jest stale narażone na różnego rodzaju choroby. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości, która może wpłynąć na zdrowie krów mlecznych, jest zapalenie wymienia (mastitis). Jego skutki wiążą się przede wszystkim ze zdecydowanie mniejszą jakością i przydatnością mleka. Gruczoły mlekowe mogą zostać zainfekowane między innymi podczas kontaktu ze sprzętem udojowym. Odpowiednia dezynfekcja sprzętu pozwoli zatem lepiej chronić zdrowie bydła mlecznego. Zadbanie o higienę procesu pozyskiwania mleka jest podstawą odpowiedzialnej hodowli. Dokładnie umyte i zdezynfekowane narzędzia to sposób, by zapewnić pełne zdrowie bydła mlecznego.

Wśród chorób, które mogą naruszyć zdrowie bydła mięsnego, znajduje się między innymi choroba układu oddechowego bydła (BRD). Dolegliwość tego rodzaju może powstać w wyniku złych warunków utrzymania, nieodpowiedniego żywienia, robaczycy czy użycia niewłaściwych środków transportu. Choroba ta atakuje głównie oskrzela, niszcząc rzęski, które wyścielają ich powierzchnię. Na zdrowie bydła mięsnego wpływa wiele czynników – warto wyposażyć się w środki, które pomogą nie tylko w leczeniu, lecz także w prewencji chorób.

Prewencja zdrowia bydła

Prewencja zdrowia krów jest bardzo istotna z wielu względów. Należą do nich na przykład kwestie ekonomiczne – choroby w stadach rozprzestrzeniają się dość szybko, a leczenie może okazać się kosztowne. Co więcej, dolegliwości krów mogą niekorzystnie wpłynąć na sprzedaż mięsa lub mleka, a w krytycznych przypadkach spowodować śmierć sporej części osobników w stadzie.

O zdrowie krów mięsnych i mlecznych należy dbać w podobny sposób, dostarczając im odpowiednią paszę, a także zapewniając poprawną wentylację pomieszczenia. W przypadku nowych osobników w stadzie warto stosować kwarantannę, by wyeliminować ryzyko potencjalnego zakażenia. Ważna jest również odpowiednia suplementacja bydła, która może skutecznie podwyższyć odporność krów na różnego rodzaju schorzenia. Wiele produktów, które pomogą w walce z chorobami i pozwolą efektywnie zadbać o pełną sprawność zwierząt, można znaleźć w ofercie naszego sklepu.