• Parametry

Gołębie to stały element miejskiego krajobrazu. Od lat cieszą się ogromną popularnością jako ptaki hodowlane. Hodowanie gołębi to zajęcie wymagające i pracochłonne, jednak może przynosić całkiem spore zyski. Ptaki te są łatwe w utrzymaniu i stosunkowo tanie, choć mają określone wymagania. Gołębie potrzebują wygodnego i przestronnego gołębnika oraz pożywnej paszy podawanej w odpowiednim karmniku. Sklep zootechniczny Rolnet proponuje wysokiej jakości artykuły do hodowli gołębi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Hodowla gołębi w Polsce – czy to dobry pomysł?

Gołębie to jedne z najstarszych ptaków hodowlanych. Wszystkie obecne gatunki pochodzą od gołębi skalnych, które zostały udomowione wiele tysięcy lat temu. Początkowo doceniane były głównie ze względu na swoje walory kulinarne, a w późniejszych okresach zaczęto je hodować w innych celach. Obecnie gołębie są hodowane głównie w celach hobbystycznych i sportowych. Hodowla gołębi rasowych może przynieść całkiem niezłe zyski, oczywiście pod warunkiem, że ptaki będą zdrowe i zadbane, a to leży w gestii samego hodowcy.

Hodowla gołębi – najważniejsze zasady

Hodowanie gołębi wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie jeśli to wyjątkowe hobby ma być również źródłem dodatkowego dochodu. Obowiązkiem każdego hodowcy jest zapewnienie swoim podopiecznym jak najlepszych warunków do życia. Odpowiednia dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie ptaków doskonale wpłynie na ich kondycję i pozwoli uwypuklić wszystkie walory i cechy danej rasy. Chów gołębi nie jest dużą inwestycją, jednak wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, która znacznie ułatwi start.

Jakie wyróżniamy odmiany gołębi?

Gołębie to piękne i łatwe w utrzymaniu ptaki. Bardzo łatwo można je oswoić, dlatego idealnie nadają się do niedużych, przydomowych hodowli. Dzielimy je na kilka ras. W gospodarstwach rolnych najczęściej znajdują się gołębie mięsne, przeznaczone na ubój. Pozyskuje się z nich mięso wyróżniające się charakterystycznym smakiem i delikatnością. Bardzo popularne są gołębie pocztowe, które charakteryzują się doskonałą orientacją w terenie. Głównym wykorzystaniem tych ptaków jest uczestnictwo w zawodach sportowych, w których gołębie muszą jak najszybciej i w jak najkrótszym czasie wrócić do swojego gołębnika. Hodowane są także rasy ozdobne o wyjątkowych walorach estetycznych. Specjalnie dla nich organizowane są pokazy, na których hodowcy mogą zaprezentować swoje najpiękniejsze ptaki.

Sklep Rolnet – gołębnik i inne artykuły do hodowli gołębi

Chów i hodowla gołębi wymaga specjalnego wyposażenia. Gołębnik to najważniejszy element, jaki musi się znaleźć w każdym gospodarstwie zajmującym się hodowaniem gołębi. Ptasie lokum musi zapewniać jego lokatorom jak najwyższy komfort, swobodę ruchów oraz bezpieczeństwo. W dawnych czasach gołębnik był zazwyczaj konstrukcją dobudowaną do istniejącego budynku. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne gołębniki wolnostojące w bardzo wielu rozmiarach i kształtach. Bez względu na to, jaki rodzaj gołębnika wybierzesz, muszą się w nim znaleźć podstawowe elementy, takie jak karmniki i poidła w ilości odpowiadającej liczebności stada. Innymi niezbędnymi elementami gołębnika są cele lęgowe, basen i siodełka.

Jak pielęgnować gołębie i dbać o ich zdrowie?

W ofercie sklepu hodowlanego Rolnet znajdą Państwo najwyższej jakości dodatki żywieniowe dla gołębi. Posiadamy specjalne preparaty z probiotykiem, które doskonale wpływają na odporność organizmu ptaków, wspierają procesy trawienne, zapobiegają biegunkom i detoksykują. Kolejnym produktem, który warto podawać ptakom, jest melasa z trzciny cukrowej, będąca źródłem witamin, minerałów i pierwiastków. Hodowanie gołębi wiąże się także z koniecznością regularnego odrobaczania ptaków za pomocą środków zwalczających i odstraszających piórojady, wszoły i inne ektopasożyty z powierzchni skóry, piór oraz otoczenia ptaków. Obowiązkiem każdego hodowcy jest również dbanie o czystość w gołębniku. W tym celu warto regularnie stosować preparaty do suchej dezynfekcji zwalczające larwy oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszegosklepu zootechnicznego, w którym znajdziesz wysokiej jakości artykuły do hodowli gołębi.