• Parametry

Zdrowie zwierząt jest kluczowe w kontekście całego gospodarstwa. Ze względu na fakt, że chów trzody należy do dość intensywnych rodzajów hodowli, należy pamiętać, że dbanie o zdrowie tuczników ma ogromne znaczenie. Bez odpowiedniego leczenia i prewencji choroby mogą szybko rozprzestrzeniać się w obrębie całej fermy. Starannie dobrane suplementy i akcesoria pozwolą skutecznie zadbać nie tylko o zdrowie trzody, lecz także samych hodowców. Najwyższej jakości artykuły znajdą Państwo w sklepie Rolnet.

Dlaczego zdrowie trzody chlewnej jest tak istotne?

Odpowiednie zadbanie o zdrowie zwierząt hodowlanych jest bardzo ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest bez wątpienia szybkość rozprzestrzeniania się chorób – zwierzęta w stadzie mogą szybko zarazić kolejne osobniki. Co więcej, dzięki stałemu staraniu się o jak najlepsze zdrowie hodowanych świń możemy uzyskać produkty, które będą bezpieczne również dla zdrowia człowieka. Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi mogą borykać się świnie, są choroby wirusowe, takie jak pryszczyca, oraz zapalenia żołądka i jelit.

Zdrowie świń – jak rozpoznać, że zwierzę jest chore?

Zdrowie trzody chlewnej ma decydujący wpływ na jakość wyrobów mięsnych, które będą pozyskiwane ze zwierząt. Jak sprawdzić, czy są one aktualnie zarażone chorobami? Podstawą jest umiejętne rozpoznanie objawów – warto dowiedzieć się, które z nich wiążą się z konkretnymi schorzeniami. Należy przy tym pamiętać, że nieleczone świnie mogą przenosić choroby drogą kropelkową lub wraz z odchodami. Brak apetytu, wychłodzenie organizmu, a w skrajnych przypadkach znaczna utrata wagi – to jedne z najczęściej występujących objawów, które mogą oznaczać chorobę u świni. Profilaktyka zdrowia jest ważna ze względu zarówno na jakość uzyskiwanego mięsa, jak i w kontekście wymogów sanitarnych.

Zdrowie trzody – główne choroby

Istnieje wiele chorób, które są niezwykle groźne dla trzody chlewnej. Jedną z nich jest afrykański pomór świń (ASF) – wysoce zakaźna, wirusowa choroba krwotoczna o śmiertelności sięgającej niemal 100%. Ze względu na brak leków przeciwko wirusowi ASF, konieczne jest przede wszystkim szybkie odizolowanie zainfekowanych osobników. W tym przypadku należy postawić na profilaktykę i kontrolować, czy żywność dla świń nie pochodzi z krajów zmagających się z ASF.

Zdrowie tuczników może pogorszyć się również w wyniku dolegliwości takich jak choroba pęcherzykowa czy choroba Aujeszky’ego. Warto zaznaczyć, że to ostatnie schorzenie może dotknąć wszystkich zwierząt gospodarskich. Jednym z głównych objawów jest zahamowanie przyrostu masy ciała zwierzęta, jak również zaburzenie funkcji rozrodczych. W przypadku wystąpienia tej choroby podaje się szczepionki, które mają zatrzymać jej rozwój.

Prewencja zdrowia trzody

Profilaktyka zdrowia trzody skupia się głównie na zapobieganiu – stosowaniu kwarantanny i dezynfekcji. Zdrowe świnie powinny być oddzielone od nowo przybyłych osobników, ponieważ mogą one być potencjalnym źródłem różnego rodzaju patogenów. Dbałość o zdrowie świń to obowiązek każdego hodowcy. Czas trwania izolacji będzie różnić się w zależności od tego, jaka choroba może dotyczyć nowych świń w stadzie. Świnie objęte kwarantanną powinny również zostać poddane profilaktycznemu leczeniu.