• Choroby płuc u trzody

image

  • Parametry

 

Różnego rodzaju choroby płuc u trzody to bardzo poważny problem, który może powodować ogromne straty finansowe całego gospodarstwa. Aby zapobiegać infekcjom, niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka, a jeśli doszło już do zakażenia – właściwie dobrane leczenie. Jakie choroby płuc mogą wystąpić u trzody?

Najczęstsze choroby płuc u trzody

Choroby płuc u trzody, z którymi spotkać się można najczęściej to m.in. zapalenia płuc. Najpowszechniejsze jest mykoplazmowe zapalenie płuc. Wywoływane jest przez Mycoplasma hyopneumoniae, czyli drobnoustrój będący ważnym czynnikiem chorobotwórczym w zespole zaburzeń oddechowych świń.

Bakterie najczęściej atakują organizmy świń w okresie jesienno-zimowym, kiedy ich odporność jest mniejsza, przez co są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Atakowane są zarówno prosięta, jak i warchlaki i tuczniki. Bakteria rozprzestrzeniana jest drogą kropelkową.

Choroby u świń związane z układem oddechowym są bardzo poważną przypadłością, a więc w żaden sposób nie należy ignorować pojawiających się objawów. Bakterie obecne w organizmach zwierząt mogą znacząco przyczynić się do wzrostu śmiertelności, zwłaszcza jeśli liczba czynników patogennych jest bardzo duża. Choroby płuc u świń już niejednokrotnie powodowały ogromne straty w gospodarstwach. Zapobieganie i odpowiednie leczenie to absolutna podstawa.

Zapalenie płuc u świń – objawy

Choroby płuc u świń są identyfikowane na podstawie charakterystycznych objawów. W pierwszej fazie przebiegu infekcji można zaobserwować suchy kaszel u trzody. Kaszel mokry pojawia się dopiero w późniejszym czasie (około miesiąca od zakażenia). Innymi ważnymi objawami chorobowymi są: utrata połysku sierści, zmniejszony apetyt czy zahamowanie wzrostu. W niektórych przypadkach może się również pojawić uciążliwa gorączka. Jak jeszcze można rozpoznać zapalenie płuc u świń? Objawy wskazujące na chorobę z pewnością zauważy lekarz specjalista, dlatego tak ważne są regularne badania.

Choroby płuc u świń a profilaktyka

Choroby u świń, takie jak zapalenie płuc często są następstwem nieodpowiedniej profilaktyki. To, o co w szczególności należy zadbać, to przede wszystkim profilaktyczne badania, kontrola zwierząt importowanych, czystość i odpowiednie warunki hodowli, właściwe parametry mikroklimatu panującego w pomieszczeniu trzody, dezynfekcja powierzchni i systematyczna obserwacja stada. Każdy kaszel u trzody powinien być jasnym sygnałem dla hodowcy, że konieczna jest kontrola weterynarza.

Choroby płuc u świń to bardzo duże wyzwanie dla każdego hodowcy i lekarza, jednak stosując odpowiednią profilaktykę i leczenie, można chronić stado przed niebezpiecznymi konsekwencjami. Warto również regularnie stosować dodatki zapobiegające chorom układu oddechowego, które można znaleźć w naszym asortymencie.