• Parametry

Hodowanie królików jest dobrym sposobem na zdobycie dodatkowego dochodu, a ponadto może być również świetnym hobby. Króliki są tanie i łatwe w utrzymaniu. Stanową źródło wielu cennych i wysokowartościowych produktów, takich jak mięso, skóra i futro. Co więcej, są przyjazne i łatwe w pielęgnowaniu, a ich hodowla wiąże się z minimalnymi kosztami. Dlatego niewielka, przydomowa hodowla królików może być świetnym wyborem dla właścicieli małych gospodarstw chcących zapewnić sobie dodatkowy zysk niewielkim kosztem. Jednak króliki mają swoje wymagania. Każda króliczarnia musi być odpowiednio wyposażona. W sklepie hodowlanym Rolnet oferujemy wiele produktów, w tym artykuły do hodowli królików.

Dlaczego warto zająć się hodowlą królików?

Chcą Państwo podreperować domowy budżet? Doskonałym pomysłem może być hodowla królików w Polsce. Te małe, puchate zwierzęta dzielimy na rasy: mięsne, mięsno-futerkowe, futerkowe i wełniste. Ze względu na wielkość, króliki dzielimy na:

  • rasy duże powyżej 5,5 kg np.: Belgijski Olbrzym Biały lub Szary, Olbrzym Srokacz, Baran Francuski;
  • rasy średnie od 3,5 do 5 kg np.: Niebieski Wiedeński, Sznycel Wielki, Francuski Srebrzysty;
  • rasy małe poniżej 3,5 kg np.: Holenderski, Podpalany.

Hodowanie królików może być dochodowym zajęciem, choć bardzo wiele osób decyduje się na hodowlę w celach hobbystycznych lub wystawowych. W celach zarobkowych wykorzystuje się mięso i futro. Mięso tych zwierząt wyróżnia się wyjątkowym smakiem i wysoką zawartością składników odżywczych.

Jak zapewnić królikom idealne warunki bytowe?

Króliczarnia, czyli miejsce, w którym mieszkają króliki, musi być odpowiednio zaaranżowane i wyposażone. Każda klatka musi być na tyle duża, by zapewnić zwierzętom maksymalny komfort i swobodę ruchów. Podłoże musi być miękkie i suche, a samo wnętrze klatki – czyste i schludne. Króliki są zwierzętami ciepłolubnymi, dlatego w króliczarni należy utrzymywać temperaturę na poziomie 18 stopni Celsjusza. Królicze lokum musi być czyste, jasne i przewiewne. Wybór rozmiaru klatki zależy od typu hodowli, np.: króliki hodowane na mięso powinny być trzymane w przestronnych klatkach. Ogólnie rzecz biorąc, w klatce powinno znaleźć się miejsce dla 2-3 osobników. Zwierzęta należy umieszczać w klatce według rasy, wieku i płci.

Chów i hodowla królików – najważniejsze zasady

Króliki nie należą do wybrednych zwierząt. Ze smakiem zjedzą praktycznie każdy rodzaj pokarmu roślinnego. Podstawą w ich diecie powinna być pasza gospodarska, czyli ziarna zbóż, takich jak: pszenica, jęczmień, kukurydza, owies, a także namoczone nasiona roślin strączkowych i otręby. Niezbędnym składnikiem diety królików jest pożywne siano – naturalne źródło włókna roślinnego, które zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz pomaga w ścieraniu zębów. Jadłospis królików warto wzbogacić o warzywa. Sklep hodowlany Rolnet oferuje specjalne dodatki żywieniowe, które dostarczają zwierzętom niezbędnych witamin i minerałów. W sprzedaży dostępne są także pasze pełnoporcjowe, jednak nie wszystkie są odpowiednio skomponowane i zbilansowane. Warto zadbać o to, by dieta królików była urozmaicona, dzięki czemu zwierzęta będą zdrowsze, a ich mięso – smaczne i pożywne. Jeśli planujesz chów królików, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Sklep zootechniczny Rolnet proponuje różnorodne artykuły do hodowli królików.

Jakie akcesoria muszą znaleźć się w klatce dla królika?

Hodowanie królików wiąże się z koniecznością zainwestowania w sprzęt, który zapewni zwierzętom komfort, oraz ułatwi pracę hodowcy. Aby móc podawać królikom pokarm w bezpieczny i wygodny sposób, należy zaopatrzyć się w karmniki i karmidła dla królików. W Rolnet mamy bardzo solidne karmniki jedno- i dwukomorowe, porcelanowe korytka, a także jasło na sianko. Króliki muszą mieć zapewniony nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. W naszym sklepie zootechnicznym mamy wysokiej jakości poidła dla królików o różnej pojemności. Jeśli szukają Państwo solidnych i niezawodnych akcesoriów do hodowania królików, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Mamy także bardzo szeroki asortyment produktów do innego typu hodowli, a także produkty do gospodarstw ogrodniczych i rolnych. Z nami chów i hodowla królików będą prostsze!