• Zdrowie owiec

image

  • Parametry

Aby otrzymać najwyższej jakości wełnę, wyroby mleczne i inne produkty pochodzące z hodowli, należy odpowiednio zadbać o zdrowie owiec. To zwierzęta, które mogą zachorować na wiele chorób bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych. W ich zwalczaniu i profilaktyce pomogą suplementy, jak również specjalne preparaty mające na celu wyeliminowanie owadów i drobnoustrojów. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo liczne produkty przydatne przy hodowli owiec – w tym dodatki żywieniowe, które umożliwią skuteczne utrzymanie owiec w dobrym zdrowiu.

Zdrowie owcy – najgroźniejsze choroby

Odpowiedzialna hodowla owiec wymaga zadbania o zdrowie każdego osobnika w stadzie. Różnego rodzaju dolegliwości mogą być wywoływane przez wiele czynników, a konsekwencje poszczególnych chorób mają spory wpływ na stan pozyskiwanych produktów. Zdrowe owce to gwarancja dobrej jakości wełny, mleka i mięsa. Jakie dolegliwości mogą w największym stopniu zaburzyć zdrowie owiec i jak je rozpoznać?

  • Serowaciejące zapalenie węzłów chłonnych – może być wywołane przez drobne rany w skórze owcy. Cechuje się obecnością powiększonych węzłów chłonnych, które są wypełnione ropą.
  • Choroba Morela – stosunkowo rzadka, niezwykle zaraźliwa choroba wywoływana przez gronkowce. Do najbardziej zauważalnych objawów należą ropnie, które występują w różnej wielkości w okolicy żuchwy i przyusznicy.
  • Choroba Nairobi – jedna z najcięższych chorób wirusowych, które mogą dotknąć owce. Charakteryzuje się wysoką gorączką, wyciekami z nosa oraz dusznościami. W przypadku jej wystąpienia należy bezwzględnie odizolować zdrowe owce.
  • Pastereloza – występuje u jagniąt pod postacią ostrej posocznicy, a u dorosłych osobników przebiega wraz z zapaleniem płuc. Jest niezwykle groźna dla najmłodszych owiec – do śmierci może dojść nawet w dwa dni.

Powyższe przykłady chorób to dolegliwości, które realnie zagrażają życiu zwierząt; istnieje jednak wiele innych schorzeń, które mają mniejszy lub większy wpływ na hodowlę. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniami, warto zadbać o zdrowie owiec jak najwcześniej, stosując odpowiednie środki zapobiegawcze.

Zdrowie owcy – profilaktyka

Dbanie o zdrowie owcy powinno być dla hodowców sprawą pierwszorzędną. Należy koniecznie zapewnić czystość stanowisk oraz kojców, jak również odpowiednią suplementację. Zdrowa owca będzie bardziej odporna na różnego rodzaju zagrożenia związane z wirusami i chorobami. Odpowiednio dobrane suplementy pozwolą ochronić się przed działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Co zrobić, gdy w stadzie wystąpi choroba? Warto odizolować chore owce – zdrowie pozostałych osobników nie powinno być wtedy zagrożone. W profilaktyce może pomóc między innymi zapewnienie odpowiednich warunków dla zwierząt, w tym regularna pielęgnacja, a w przypadku najmłodszych osobników zapewnienie komfortowego pojenia.

Zdrowa owca – produkty Rolnet

Ze względu na szybkie tempo rozprzestrzeniania się chorób w stadzie po wystąpieniu objawów narażona jest każda owca. Zdrowie wszystkich z nich jest równie ważne – należy jak najszybciej zahamować rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów oraz pasożytów. W ofercie sklepu Rolnet znajdą Państwo preparaty do dezynfekcji, jak również suplementy i inne produkty, które pomogą podnieść odporność owiec.