• Parametry

Choroby zwierząt mogą dotykać nie tylko układu pokarmowego czy oddechowego, lecz także innych części ciała, takich jak racice. Ze względu na często nierówne podłoże oraz potencjalne występowanie bakterii choroby racic owiec są stosunkowo powszechnym widokiem. To sprawia, że zdecydowanie warto zapoznać się z ich charakterystyką, jak również sposobami leczenia i profilaktyki. Do najczęstszych skutków schorzeń tego rodzaju należy kulawizna. Niektóre z chorób mogą ponadto wiązać się z występowaniem poważnych stanów zapalnych lub zgnilizny. W sklepie Rolnet znajdą Państwo preparaty i akcesoria, które pomogą zapobiec chorobom, jak również ich rozprzestrzenianiu się. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktów pozwalających utrzymać owce w jak najlepszej kondycji.

Co wywołuje choroby racic owiec?

Schorzenia racic owiec, które często prowadzą do powstania kulawizny, wiążą się zazwyczaj z dyskomfortem i bólem odczuwanym przez zwierzę. Jest to skutkiem nieleczonych stanów zapalnych prowadzących do zgnilizny oraz obumarcia tkanek racicy. Kulawizna może powstać również od odparzeń. Bezpośrednią przyczyną są tutaj jednak często bakterie, które niszczą tkanki racic. Schorzenia racic u owiec, takie jak stany zapalne w okolicach kończyn, są często mylone przez hodowców ze zgnilizną, która w rzeczywistości jest o wiele groźniejsza niż zwykłe zapalenie.

Choroby racic u owiec – objawy

Zdecydowanie warto nauczyć się rozpoznawać tego typu dolegliwości – nieleczone mogą przenosić się przez grunt na inne owce. Choroby racic cechują się typowymi objawami, takimi jak:

  • zaczerwienienie,
  • wilgotność w przestrzeni międzypalcowej (wraz z kleistą substancją, której konsystencja przypomina stany ropne),
  • silny, nieprzyjemny zapach.

Zignorowana choroba racic u owiec może prowadzić do zgnilizny. Stan ten objawia się przede wszystkim widocznymi zmianami w okolicach tętnicy wieńcowej. Skóra w tym miejscu nabiera wtedy czerwonego koloru – to poważny sygnał ostrzegawczy dla hodowców.

Sklep i produkty Rolnet – skuteczne sposoby na choroby racic u owiec

W sklepie Rolnet mogą Państwo znaleźć wiele produktów, które pozwolą skutecznie zadbać o zdrowie owiec. Nasz asortyment obejmuje między innymi specjalistyczne preparaty i środki do dezynfekcji, jak również liczne inne akcesoria wspomagające hodowlę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!