• Biegunki u trzody

image

  • Parametry

 

Biegunka u trzody chlewnej to poważny objaw, który może świadczyć o groźnej chorobie. Biegunki świń nie pojawiają się bez powodu, zatem w przypadku wystąpienia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i ustalić podłoże problemu.

Biegunka u świń – co może być przyczyną?

Biegunka u trzody chlewnej najczęściej występuje jako następstwo stanu chorobowego, z którym zmaga się organizm zwierzęcia. Po czym poznać tę przypadłość? Przede wszystkim po rozluźnieniu struktury kału, a ponadto po odwodnieniu, które jest częstym objawem towarzyszącym biegunki.

Biegunka u trzody ma najczęściej charakter bakteryjny. W kale zwierzęcia można zauważyć duże ilości wody i elektrolitów, ale również niestrawione fragmenty paszy. W skrajnych przypadkach może być wydzielana także ropa i krew. Biegunka trzody to zazwyczaj objaw postępującej infekcji w obrębie układu pokarmowego. Wywoływane są one przez różnego rodzaju bakterie, które prowadzą do chorób, takich jak m.in. dyzenteria czy adenomatoza świń.

Biegunka u trzody to poważny problem nie tylko dla każdego hodowcy, lecz także dla lekarza, który musi odpowiednio szybko zidentyfikować chorobę i wdrożyć skuteczne leczenie. W przypadku trzody chlewnej szybkość zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby jest niezmiernie ważna. Większość osobników ma ze sobą stały kontakt, przez co w krótkim czasie zainfekowane może być już całe stado. Zdrowie trzody chlewnej powinno być więc priorytetem dla każdego hodowcy.

Biegunki u prosiąt

Biegunka u prosiąt często pojawia się w okresie odchowu. Najczęstszą przyczyną w tym przypadku są różnego rodzaju infekcje – bakteryjne i wirusowe. Choroby rozwijają się na skutek działania patogenów na komórki nabłonka jelitowego lub uwalniania przez nich toksyn. Prosięta ze względu na niedojrzałość w szczególności wymagają odpowiedniej opieki ze strony hodowcy. W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów chorobowych konieczna będzie kontrola specjalisty i wdrożenie leczenia, adekwatnego do wieku zwierzęcia. Przy biegunkach bardzo ważne jest również zapobieganie odwodnieniu, które w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią.

Biegunka u świń – leczenie

Leczenie biegunki u trzody nie jest łatwym zadaniem. Kluczem do sukcesu jest znalezienie przyczyny tego objawu i zastosowanie odpowiednich preparatów. Niezależnie od tego, czy jest tobiegunka u warchlaków, czy biegunka u tuczników, konieczne jest wykonanie należytych badań, odizolowanie zainfekowanych osobników i monitorowanie stanu innych zwierząt, ponieważ choroby układu pokarmowego u trzody rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie.

Każdy hodowca może przyznać, że istnieje niewiele gorszych przypadłości niż biegunka u świń. Jak leczyć tę dolegliwość? Czy istnieją skuteczne preparaty? Leczenie biegunki u trzody w głównej mierze polega na stosowaniu leków przeciwbakteryjnych, choć dotyczy to tylko skrajnych przypadków, w których pojawia się wysoka gorączka, krew, toksemia lub biegunka z rozsiewem zakażenia. W pozostałych mniej drastycznych przypadkach zazwyczaj czeka się na samoistne ustąpienie objawów, dbając przy tym o odpowiednie karmienie i pojenie trzody chlewnej.

Czy biegunki u świń są wyleczalne?

Wiele osób zastanawia się, czy biegunki u świń są wyleczalne. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ biegunka to jedynie objaw choroby. Wszystko więc zależy od tego, z jakimi czynnikami patogennymi organizm musi się mierzyć. W najlepszym przypadku objawy ustąpią samoistnie, natomiast podczas przebiegu poważnych chorób, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów i chemioterapeutyków.

Tuczniki – biegunka. Co zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku tuczników, czyli świń intensywnie karmionych i przeznaczonych na ubój, biegunka jest szczególnym zagrożeniem. Podczas występowania objawów, zwierzę w szybkim tempie traci na masie, przez co może nie spełniać dobrze już swojej funkcji. Problemy dotyczą również sprzedaży. Wszystko to sprowadza się do ogromnych strat finansowych, które mogą być pośrednią konsekwencją choroby.

Przed wystąpieniem biegunki u trzody nie ma stuprocentowego zabezpieczenia. Jednak to, co z pewnością pomoże zminimalizować ryzyko, to odpowiednia profilaktyka. A mowa tu przede wszystkim o zachowaniu właściwej higieny pomieszczenia i karmieniu trzody pełnowartościowymi paszami, dzięki którym zwiększy się ich odporność.