• Choroby płuc u koni

image

  • Parametry

Choroby płuc u koni to często bardzo poważny problem. Choroby u koni dotyczące dróg oddechowych można podzielić na zakaźne i niezakaźne. Zwierzęta młode są bardziej podatne na choroby zakaźne, wywoływane przez bakterie bądź wirusy. Konie starsze, czyli te powyżej 7. roku życia, natomiast częściej chorują przez różnorodne stany alergiczne. Koń wraz z wiekiem rozwija swój układ odpornościowy, dzięki czemu jest on w stanie zwalczać drobnoustroje chorobotwórcze. Jest on jednak bardziej podatny na alergie. Nierzadko mówi się o również o stanie, jakim jest zapalenie płuc u konia. Jak wyglądają choroby układu oddechowego u koni?

Najczęstszechoroby płuc u koni

Wśród najczęściej występujących chorób płuc u koni wymienić można RAO, dawniej zwaną chorobą COPD. Jest to dziedziczna choroba płuc u koni, której wykrycie świadczy o tym, że dany koń nie powinien być przeznaczony do dalszego rozpłodu. Ta choroba płuc u konia powoduje, że zwierzę szybko się męczy, z jego nozdrzy wydobywa się biała wydzielina, pojawia się również kaszel. Choroba płuc koni, jaką jest RAO to choroba na tle alergicznym. W wielu przypadkach wiąże się z uczuleniem na pleśń bądź kurz.

Inną znaną dolegliwością jest choroba płuc u konia zwana dychawicą świszczącą, czyli inaczej neuropatią nerwu krtaniowego powrotnego. Koń, który cierpi na tę dolegliwość, podczas wysiłku takiego jak galop czy kłus, wydaje z siebie specyficzny świst. Jest to choroba, którą leczyć można jedynie operacyjnie. Wśród popularnych chorób dotykających te zwierzęta znajduje się również zapalenie płuc u koni.

Zapalenie płuc u konia objawy

Zapalenie to poważna choroba płuc. Konie nabywają je poprzez zakażenie bakteriami, wirusami, bądź grzybem. Jest to zwykle choroba płuc koni młodszych. Wiąże się to z ich większą podatnością na infekcje bakteryjne. Czasem borykają się z nią również dorosłe konie, zwykle te, które wcześniej już chorowały, lub były narażone na czynniki zwiększające ich podatność na zachorowanie.

Choroba ta może być zaraźliwa, chociaż jest to rzadki przypadek. Objawy zapalenia płuc różnią się od rodzaju choroby występującej u danego konia. W przypadku wirusowego zapalenia płuc objawy mogą obejmować kaszel, słaby apetyt, podwyższoną temperaturę ciała, a także wyraźny wyciek z nozdrzy zwierzęcia. Zapalenie płuc wywołane infekcją bakteryjną wiąże się zwykle z żółtym lub kremowym wyciekiem z nozdrzy, depresją, czy utrzymującą się gorączką.

Zapalenie płuc u koni leczenie

W przypadku łagodnych i umiarkowanych ataków zapalenia płuc, leczenie można przeprowadzić za pomocą antybiotyków, leków przeciwzapalnych i specjalnej trosce o zwierzę. W cięższych przypadkach choroby, leczenie może wiązać się z problemami, jako że nieleczona dolegliwość może doprowadzić do uszkodzenia tkanki płucnej. Ta choroba płuc u koni może wpływać na długotrwałą sprawność, dlatego warto w jak najwcześniejszym stadium przeprowadzić jej rozpoznanie i zaimplementować leczenie.

Choroby układu oddechowego u koni – jak im zapobiegać?

Aby zapobiegać chorobom płuc u konia, warto dbać o stan powietrza wewnątrz stajni. Należy przywiązywać wagę do szczegółów, takich jak skraplanie podłogi wodą przed jej zamieceniem, tak aby pył nie wzbijał się i nie podrażniał dróg oddechowych zwierząt. Stajnię należy też odpowiednio wietrzyć, a także systematycznie wymieniać ściółkę i codziennie pozbywać się odchodów.

Ważna jest również profilaktyka w formie odpowiedniej, zbilansowanej diety dla konia. Każdy, kto zajmuje się hodowlą koni, powinien dbać o utrzymywanie go w zdrowiu poprzez podawanie mu nie tylko wartościowej paszy, lecz także dodatków żywieniowych, takich jak oleje dla koni.