• Parametry

Zdrowa koza to gwarancja wysokiej jakości produktów mlecznych. Warto zatem dowiedzieć się, jak odpowiednio zadbać o kondycję zwierząt, jak również wyposażyć się w najpotrzebniejsze produkty. Zdrowie kóz to przede wszystkim odpowiednia dieta, a także czystość w kojcach oraz stanowiskach dla zwierząt. To kluczowe czynniki, które wpływają na utrzymanie kóz w dobrym zdrowiu – często ponadto niezbędna będzie jednak suplementacja, a w niektórych przypadkach również leczenie. W sklepie Rolnet znajdą Państwo wszystkie najpotrzebniejsze preparaty i suplementy, które pozwolą bez problemu zapewnić odpowiednie zdrowie kóz.

Kozazdrowie i choroby, które mogą na nie wpłynąć

Istnieje wiele chorób, które dotykają kozy hodowlane, powodując spore problemy nie tylko dla samych zwierząt, lecz także dla hodowców. Możemy wyróżnić trzy główne grupy w zależności od czynnika wywołującego – choroby bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

  • Choroby bakteryjne – między innymi paratuberkuloza, przewlekła choroba wywoływana przez prątki, oraz bruceloza, która dotyka głównie kozy w ciąży. Pierwsza z nich wiąże się ze znacznym obniżeniem produkcji mleka, z kolei druga może powodować poronienia lub zapalenie wymion.
  • Choroby wirusowe – w przypadku zakażenia w stadzie zdrowe kozy powinny być odseparowane od chorych osobników. Należy również zdezynfekować wszystkie urządzenia i powierzchnie. Możemy do nich zaliczyć na przykład niesztowicę, przenoszoną przez pasożyty oraz muchy, która prowadzi do powstawania bolesnych pęcherzyków. Jedną z najcięższych do wykrycia dolegliwości jest wirusowe zapalenie stawów i mózgu, które można rozpoznać głównie po znacznym obniżeniu produkcji mleka.
  • Choroby pasożytnicze – również w ich przypadku należy odizolować zdrowe kozy. Wyróżniamy tutaj między innymi kołowaciznę – wywołują ją larwy tasiemca, które dostają się do mózgu zwierzęcia. Zainfekowane kozy wykazują problemy z ruchem, takie jak przewracanie się czy kręcenie wokół własnej osi. W przypadku szkód w wątrobie najczęściej mowa o motylicy wątrobowej powodowanej przez przywry.

Podstawą dbania o zdrowie kozy jest zoohigiena i przemyślane żywienie. Należy stale czyścić miejsca, w których przebywają zwierzęta, jak również dostarczać sprawdzoną, wolną od pasożytów paszę. Zdrowa koza oznacza bezpieczne i zdrowe mleko, jak również wysoką jakość innych produktów.

Zdrowie kozy i nie tylko

Aby zapewnić odpowiednie zdrowie kóz, potrzebne będą m.in. preparaty wpływające na stan fizyczny kozy. Zdrowie zwierząt może ulepszyć również odpowiednia dieta. W sklepie Rolnet znajdą Państwo produkty, które pomogą zadbać o zdrowie kozy, jak również wielu innych zwierząt hodowlanych – na przykład owiec, kur czy bydła.