• Choroby racic u kóz

image

  • Parametry

Choroby racic u kóz powodują duży dyskomfort, a te nieleczone i mocno rozwinięte mogą sprawiać zwierzętom ogromny ból. Ponadto powodują one kulawiznę oraz gnicie piętek. Zaniedbanie schorzenia racic kóz może przekładać się na znaczne pogorszenie wyników odchowu, a nawet całkowite zaprzestanie produkcji mleka przez cierpiące zwierzę. Co istotne, kozy posiadające chore racice narażone są na rozwój innych schorzeń, które mogą powodować między innymi zmniejszenie parametrów rozrodu.

Kozy – choroby racic

Niestety, w większości przypadków choroby racic kóz spowodowane są niedopatrzeniem czy zaniedbaniem ze strony hodowcy. Tego typu schorzenia u zwierząt gospodarskich mogą być efektem ciągłego stania na rozmiękłej ściółce lub w błocie oraz urazów powstałych w wyniku przebywania na twardym, kamienistym podłożu. Uszkodzenia racic sprzyjają wnikaniu w nie wszelkich bakterii i drobnoustrojów, co może rozwijać stan zapalny czy nawet powodować rozwój innych poważniejszych chorób. Odczuwany przez zwierzęta ból sprawia, że tracą apetyt oraz ochotę na picie wody. Przekłada się to na pogorszenie stanu zdrowia danego osobnika i grozi odwodnieniem. Ponadto schorzenia racic u kóz sprawiają, że w ramach próby zmniejszenia odczuwania dolegliwości zwierzęta odciążają chorą nogę. Powodują przez to kontuzje lub urazy pozostałych kończyn – za mocno obciążonych.

Choroby racic u kóz – przyczyny powstawania

Choroby racic kóz mogą powstawać również z powodu ograniczonej ilości ruchu – zwłaszcza w przypadku osobników o zwiększonej masie ciała. Warto wiedzieć, że wszelkie błędy żywieniowe także mają znaczenie. Nieodpowiednia dieta może powodować kwasicę, wskutek której zaburzone jest mikrokrążenie w okolicach skóry racicy, co stanowi zapalnik dla rozwoju wrzodów oraz ropni. W sklepie Rolnet znajdą Państwo pożywienie najlepszej jakości, bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Niektóre kozy mają też genetyczną skłonność do rozwoju chorób. Dlatego tak istotna jest odpowiednia opieka weterynaryjna oraz regularna korekcja racic wykonana w sposób profesjonalny, aby nie zaszkodzić zwierzęciu. Niezbędne mogą okazać się takie produkty, jak koncentraty do kąpieli racic, noże do korekcji racic, a także tarniki do kopyt.