• Biegunki u kóz

image

  • Parametry

Pomimo że kozy należą do najbardziej odpornych na zachorowania zwierząt domowych, biegunka u kóz jest dość powszechnym schorzeniem. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ jest to poważna dolegliwość, która może doprowadzić do znacznego pogorszenia wyników odchowu, a nawet do śmierci zwierzęcia. Ponadto zakażony osobnik może zarazić resztę stada. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozwolnienie u kozy może stanowić wyłącznie jeden z objawów dużo poważniejszego problemu. Trzeba więc skutecznie go zidentyfikować, aby leczenie biegunki u kóz przyniosło oczekiwane rezultaty.

Biegunka u kóz – najczęstsze przyczyny jej występowania

Biegunka u kozy może być negatywnym efektem wielu istotnych problemów. Jej występowanie może mieć podłoże zarówno wirusowe, bakteryjne, jak i funkcjonalne. Ważne, aby już na początku kuracji ustalić dokładną przyczynę powstania tej często lekceważonej nieprawidłowości organizmu. Niemożliwe jest wyleczenie zwierzęcia poprzez samo zniwelowanie jednego z objawów (być może poważnej choroby), jakim jest rozwolnienie u kóz. Aby zmniejszyć ryzyko możliwości powstawania tej dolegliwości w swoim stadzie, warto zastanowić się, czy żywienie i higiena (zarówno samych osobników, jak i ich obory) są utrzymane na odpowiednim poziomie.

Luźny stolec u kozy najczęściej powstaje wskutek niekontrolowanego zatrucia w wyniku spożycia niejadalnej rośliny czy jakiegoś owada. Jednak jego przyczyną może być również błąd popełniony przez nieświadomego hodowcę. Warto wiedzieć, że podanie zwierzęciu zbyt zimnej wody lub trawy może spowodować powstanie tzw. fermentacji w żołądku. Biegunka u koźląt oraz u dorosłych osobników jest bardzo często następstwem stresu. Zwierzęta są niezwykle wrażliwe na niehumanitarne traktowanie, zmianę otoczenia czy nawet diety. Chcąc zmienić żywienie zwierząt (może być to pasza lub przejście z trawy na siano), nie należy robić tego gwałtownie, aby nie wywołać szoku w ich organizmie. Na początku podawane racje powinny być niewielkie i zmieszane, a następnie stopniowo można zwiększać przewagę ilościową nowego pożywienia.

Biegunka u kóz – leczenie i zapobieganie

Każdy z hodowców powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne schorzenia może kryć za sobą biegunka u kozy. Leczenie nie należy do łatwych, głównie z powodu konieczności błyskawicznego działania oraz trudności w ustaleniu przyczyny. Warto więc troszczyć się na bieżąco o stan swoich zwierząt i postawić na profilaktykę w celu uniknięcia ewentualnej choroby. Co na biegunkę u kóz? W asortymencie sklepu Rolnet znajdą Państwo szeroki wybór probiotyków poprawiających przyswajalność i strawność paszy, najwyższej jakości pokarm oraz wiele innych ciekawych propozycji. Warto zapoznać się z ofertą, która pomoże zapobiec powstawaniu biegunki u kóz.

Choroby koźląt – biegunka z krwią

Biegunka u koźląt jest sygnałem alarmowym, którego nie wolno lekceważyć. Jeśli w kale występuje krew, najczęściej jest to objaw uszkodzenia jelit w wyniku obecności pasożytów w ciele zwierzęcia – tzw. kokcydioza. Co na biegunkę u koźląt? Przede wszystkim izolacja chorego osobnika od reszty stada i natychmiastowe podjęcie działania. Młode zwierzęta są szczególnie wrażliwe ze względu na ich niewykształcony układ odpornościowy, co może grozić śmiercią nawet w ciągu jednego dnia, oczywiście, jeśli leczenie biegunki u kozy w tak młodym wieku nie zostanie podjęte na czas. Jak zatrzymać biegunkę u koźlęcia? Do tego niezbędna będzie interwencja lekarza weterynarii. Najczęściej wykorzystuje się nowokainę w formie zastrzyku oraz antybiotyki. Należy pamiętać o tym, aby po zakończeniu kuracji dokładnie zdezynfekować całą oborę w celu zapobiegnięcia nawrotu biegunki u koźląt.

Ostra biegunka u kóz – wirusowa i bakteryjna

Biegunka kóz, czy też biegunka u koźlęcia, może mieć także podłoże wirusowe, przez co jest niezwykle trudna do usunięcia. Zwalczanie biegunki u kozy należy rozpocząć od dbania o higienę w oborze. Odchody zwierzęce zawierają w sobie największą ilość drobnoustrojów, dlatego warto stosować ochraniacze na buty, aby zniwelować rozprzestrzenianie się wirusów pomiędzy osobnikami i budynkami, w których się znajdują. Przewlekła biegunka u kozy na tle bakteryjnym w szczególności tyczy się najmłodszych zwierząt, które są karmione za pomocą niepoprawnie wyczyszczonych przyrządów. Może być również wynikiem zbyt dużej ilości podawanego pokarmu oraz nieregularnych pór karmienia.

Co na biegunkę u kozy? Należy pamiętać, że zwalczanie biegunki u kozy w pierwszej kolejności powinno zacząć się od zapobiegania jej powstawaniu, czyli od opieki, profilaktyki, obserwacji i odpowiedniej higieny!