• Parametry

Owcza wełna to bardzo ceniony materiał naturalny, wykazujący szereg prozdrowotnych właściwości. Jest jednym z surowców wykorzystywanych do produkcji tkanin, dzianin i włóknin. Z owczej wełny produkuje się między innymi najwyższej jakości pościel i odzież. Aby wyroby te mogły powstać, należy oczywiście pozyskać runo. Strzyżenie owiec należy do obowiązków każdego właściciela gospodarstwa hodowlanego. Czy strzyżenie owiec boli? Nie, jest to zabieg bezpieczny i bezbolesny dla zwierząt. Wymaga jednak od hodowcy sporego doświadczenia i wprawy oraz użycia różnych niezbędnych narzędzi. W naszym sklepie Rolnet posiadamy profesjonalne maszynki i nożyce do usuwania runa, dzięki którym cały zabieg przebiegnie szybko i bez problemów.

Strzyżenie owiec – kiedy jest najlepsza pora?

Zabieg ten może wykonać doświadczony hodowca lub profesjonalny strzygacz, czyli osoba, która strzyżeniem wełny zajmuje się zawodowo. Cały proces strzyżenia nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Wykonuje się go najczęściej wiosną, aby przygotować owce na wyższe temperatury. Pozbawione runa zwierzęta czują się bardziej komfortowo, a ich organizm jest zdecydowanie mniej narażony na przegrzanie.

Strzyżenie najlepiej jest przeprowadzić w marcu. Dzięki temu wraz z nadejściem jesieni, wełna osiągnie odpowiednią gęstość i długość, zapewniając zwierzętom komfort termiczny w sezonie zimowym. Strzyżenie owiec ciężarnych przeprowadza się zazwyczaj na około 6-8 tygodni przed wykotem. Pozbawione grubego i ciężkiego runa owce poszukują schronienia, dzięki czemu jagnięta nie rodzą się na wolnym powietrzu. Strzyżenie pobudza także do jedzenia i pobierania większej ilości składników odżywczych – niezbędnych w okresie ciąży. Strzyżenie owiec – ile razy w roku należy to robić? Należy przeprowadzać ten zabieg regularnie – raz lub dwa razy w roku.

Jakie są podstawowe zasady strzyżenia owiec?

Do strzyżenia owcy należy się odpowiednio przygotować. Wełna musi być przede wszystkim czysta i całkowicie sucha. Na około 12 godzin przed zabiegiem zwierzę nie powinno jeść ani pić. Runo należy przycinać tuż przy skórze, dlatego tak ważne jest doświadczenie i wprawa, które w połączeniu z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, pozwolą na przeprowadzenie procesu szybko i bezboleśnie. Strzyżenie musi być przeprowadzane równomiernie i starannie, by nie skaleczyć skóry zwierzęcia. Pozyskane runo należy rozłożyć w suchym pomieszczeniu. Suszenie wełny, zwane także dojrzewaniem, powinno trwać od 48 do 72 godzin.

Strzyżenie owcy – dlaczego jest tak ważne?

Proces strzyżenia owiec ma na celu zapewnienie jak największego komfortu zwierzętom w okresach wiosennym i letnim, gdy wysokie temperatury dają się im we znaki. Usunięcie gęstego i ciężkiego runa pozwala pozbyć się zanieczyszczeń i bakterii, które pod wpływem ciepła i wilgoci, mogą spowodować znaczne pogorszenie jakości wełny. Ponadto strzyżenie to doskonała okazja na dokładne przyjrzenie się skórze zwierzęcia i wykrycie ewentualnych zranień, podrażnień i schorzeń dermatologicznych.

Jakie narzędzia wykorzystać do strzyżenia wełny?

W dawnych czasach podstawowym narzędziem wykorzystywanym do strzyżenia owiec były ostre nożyce. Dziś zdecydowanie ustąpiły one miejsca nowoczesnym urządzeniom elektrycznym. W naszym sklepie kupią Państwo profesjonalne maszynki do strzyżenia owiec oraz komplety stalowych noży. Posiadamy także inne produkty do pielęgnacji owiec, w tym nożyce do wełny, noże i kleszcze do korekcji racic oraz tarniki do kopyt. Oferujemy także karmniki i karmidła dla owiec, butelki do pojenia i podawania mleka, profesjonalne dojarki i wiele innych niezbędnych w każdej hodowli produktów.