• Dezynfekcja drobiu

image

  • Parametry

Hodowla drobiu wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami, których musi podejmować się hodowca. Wśród nich wymienić można takie przedsięwzięcie jak dezynfekcja kurnika. To proces niezbędny dla zachowania dobrostanu przez zwierzęta, ponieważ drób stale narażony jest na kontakt z licznymi bakteriami, wirusami, czy pasożytami. Dezynfekcja drobiu ma na celu zwalczanie mikroorganizmów, które mogłyby zaszkodzić ptakom w procesie poprawnego rozwoju.

Dezynfekcja fermy drobiu – jak się do niej przygotować?

Dezynfekcja kurników powinna zostać przeprowadzona w pustym kurniku. Dezynfekcja dla kur może nieść za sobą negatywne efekty zdrowotne ze względu na substancje, które się przy niej stosuje. Zwierzęta powinny zostać zatem usunięte z kurnika na jej czas. Poza ptakami dezynfekcja kurnika wymaga także usunięcia wyposażenia budynku oraz ściółki, odchodów, pozostałości paszy, czy innych zanieczyszczeń. Dezynfekcja kurników powinna objąć sprzątanie wszelkich zakamarków pomieszczenia, szczególnie takich, w których wilgoć czy ciepło sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Jeśli chcemy, aby dezynfekcja drobiu zakończyła się pomyślnie, po wysprzątaniu, kurnik należy umyć, a następnie poczekać, aż wyschnie. Wilgoć na powierzchniach, na których będzie stosowany odpowiedni preparat, może doprowadzić do zmniejszenia jego stężenia.

Dezynfekcja drobiu – jak się ją wykonuje?

Dezynfekcja ferm drobiu może zostać przeprowadzona na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest dezynfekcja fermy drobiu metodą zamgławiania. W tym procesie powierzchnie kurnika pokrywane są specjalistycznymi środkami do dezynfekcji kurnika i wodą. Preparaty te pozwalają na znaczące zmniejszenie ilości żyjących w kurniku drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia kur.

Dezynfekcja ferm drobiu przeprowadzana jest często również w formie oprysku, przy którym używa się specjalnych środków chemicznych działających powierzchownie. Inną z popularnych metod jest ozonowanie. Dezynfekcja kurnika to proces, w który warto zainwestować czas i pieniądze, aby utrzymać hodowlę drobiu w dobrym zdrowiu. Polecamy szeroką gamę produktów niezbędnych do przeprowadzenia tego zadania, które można znaleźć w naszym asortymencie.