• Inkubatory do jaj – który wybrać?

Inkubator do jaj to wydajniejsza inkubacja jajek

Wielu hodowców drobiu pragnie zwiększyć efektywność swojego biznesu przyspieszając proces klucia zalężonych jaj. Z pomocą przychodzą wówczas specjalistyczne inkubatory do wylęgu jaj. Na forach internetowych poświęconych tematyce agrarnej użytkownicy zachęcają do samodzielnego zbudowania aparatów lęgowych. Zainteresował Cię ten sposób? Jaką masz natomiast pewność, że stworzysz skuteczny inkubator do jaj? Możesz stracić tylko cenny czas i pieniądze, a takie urządzenie nie będzie spełniało swoich funkcji. Uniknij tego! Opracowanie profesjonalnego inkubatora bez odpowiedniej wiedzy jest trudne, pracochłonne i nie gwarantuje sukcesu. Tymczasem zakup używanego egzemplarza może przysporzyć Ci dodatkowych problemów. O tym, że aparat jest niesprawny dowiesz się dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Zaufaj zatem ekspertom i postaw na sprawdzone, certyfikowane rozwiązania. Nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając inkubator do wylęgu jaj? Pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie.

Określ rodzaj prowadzonej przez Ciebie hodowli

Szukając aparatu do wylęgu jaj zauważyłeś zapewne ich rozróżnienie na inkubatory domowe i profesjonalne. Nie ma w tym przypadku żadnej filozofii. Dobór urządzenia zależy od charakteru prowadzonej działalności – innymi słowy od skali intensywności produkcji piskląt. Jeśli Twoja hodowla jest niewielka poszukaj sprzętu przeznaczonego do użytku domowego. W przypadku prowadzenia dużego przedsiębiorstwa, najlepszym wyborem okaże się inkubator do zastosowań profesjonalnych.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jakie są zatem różnice między inkubatorami do użytku domowego i profesjonalnego? Odpowiedź jest prosta. W grę wchodzi wielkość, pojemność, stopnień zautomatyzowania, wyposażenie w dodatkowe funkcje… i oczywiście cena. Kształtują się one na poziomie od 250 zł za prosty inkubator do nawet 4 tys. zł za zaawansowane urządzenia. Pamiętaj jednak, że tańszy produkt wcale nie oznacza gorszy. Unikaj natomiast inkubatorów wykonanych ze styropianu oraz „samoróbek” z płyt pilśniowych, które kuszą jedynie niską ceną. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia ze względu na niską trwałość, problematyczne czyszczenie, brak odpowiedniej izolacji cieplnej oraz wysokie zużycie prądu. 

Domowe inkubatory do jaj nie są zazwyczaj wyposażone w wentylatory. Charakteryzują się stałym obiegiem powierza w środku, dlatego zalecenia temperaturowe dla tego rodzaju aparatów są inne niż w przypadku urządzeń z obiegiem wymuszonym. Tylko nieliczne modele prostych aparatów pozwalają na pełną kontrolę temperatury (zwykle zaprogramowane są na 38oC) i wilgotności. Wymagają zatem zakupu dodatkowych modułów sterujących, które umożliwiają regulację wspomnianych parametrów. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi nakładami pieniężnymi.

W przypadku bardziej zaawansowanych inkubatorów specjalne oprogramowanie umożliwia samodzielne lub automatyczne sterowanie procesem wylęgu jaj. Wówczas komputer troszczy się o dobór odpowiednich parametrów, m.in. utrzymuje optymalną temperaturę, wilgotność, reguluje obieg powietrza, a także dba o dezynfekcje urządzenia.

Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność inkubatora do wylęgu jest taca, na której umieszczone są jaja. W przypadku najprostszych urządzeń będziesz zmuszony do ręcznego obracania jaj. Bardziej zaawansowane tace wyposażone są w automatyczny mechanizm obrotowy, co zdecydowanie ułatwia proces wylęgu.

Jeden inkubator do jajek to niekiedy za mało

Ilość aparatów zależy od Twoich potrzeb. Musisz natomiast pamiętać, że błędem jest wkładanie jaj w różnych fazach rozwoju do tego samego urządzenia. Wtedy niezbędny może okazać się zakup kolejnego urządzenia.

Im więcej funkcji tym lepiej?

Wiesz już, że aparaty różnią się od siebie wyposażeniem. Oczywiście ceny urządzeń rosną proporcjonalnie do zastosowanych rozwiązań. Jesteś ekspertem w dziedzinie wylęgu jaj i nie ufasz komputerom? Wybierz prosty inkubator. Jeśli natomiast Twoja hodowla działa na szeroką skalę i brakuje Ci czasu na ciągły nadzór nad procesem klucia postaw na aparat zautomatyzowany lub w pełni automatyczny. Inkubacja jaj stanie się niewątpliwie wydajniejsza.

Nowoczesne inkubatory do jaj znajdziesz TUTAJ.