• Dyzenteria świń – sposoby leczenia

Dyzenteria świń – profilaktyka i leczenie

Uważasz się za dobrego hodowcę trzody chlewnej? Czy wiesz że wielu hodowców zamiast tetramutin dla trzody używa preparatów takich jak Dysantic na dyzenterię i adenomatozę u trzody. Wydaje Ci się, że stosowane przez Ciebie programy szczepień zabezpieczą Twoje zwierzęta przed groźnymi chorobami? Bądź ostrożny! Zachorowalność świń na choroby zakaźne jest bardzo wysoka – sięga nawet 80%! Istnieje więc ogromne ryzyko, że dolegliwości dopadną i Twoje zwierzęta. Pamiętaj! Choroby swiń są niebezpieczne także dla ludzi, a Ty możesz nawet nie dostrzec ich pierwszych objawów.

Czym jest dyzenteria?

Najprościej ujmując – dyzenteria świń to choroba zakaźna jelit, atakująca głównie jelito grube u zwierząt. Objawia się uporczywą, śluzowatą biegunką oraz obecnością krwi i niestrawionych resztek pokarmu w stolcu świni. Nieleczona wywołuje poważne powikłania, m.in. utratę kondycji fizycznej zwierząt, wycieczenie oraz odwodnienie organizmu, a w ostatecznej fazie zagraża nawet życiu całego stada.

Przyczyny dyzenterii świń

Dyzenterię trzody chlewnej wywołuje infekcja bakterii – Brachyspira hyodysenteriae, o silnych właściwościach hemolitycznych (powoduje rozkład krwi). Żyje ona w środowisku beztlenowym, dlatego potrzebuje od około tygodnia do trzech na wywołanie zauważalnych objawów chorobowych. Najczęstszą przyczyną zarażenia dyzenterią jest wprowadzenie zdrowych osobników do stada podklinicznie zakażonych zwierząt. Wielu hodowców zapomina niestety, że bakteria utrzymuje się w organizmie wyleczonej świni aż do 90 dni. Przenosi się ona do gleby, co dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania u stada. Dyzenterii sprzyjają również niehigieniczne warunki utrzymania trzody chlewnej – zanieczyszczenie chlewni świńskimi odchodami oraz nieprawidłowa technologia i dietetyka żywienia, brak dezynsekcji i deratyzacji, nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji – czyli odpowiedniej profilaktyki, jak i czynniki stresogenne.Warto z tego powodu stosować środki do dezynfekcji chlewni takie jak: Virkon S Bayer, Virocid Cid Lines lub do suchej dezynfekcji Dezosan.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Oszczędź sobie kłopotów. Zadbaj o odpowiednią profilaktykę i pielęgnację trzody chlewnej. Zauważyłeś, że Twoja świnia cierpi na dyzenterię? Nic straconego! Zastosuj sprawdzone preparaty profilaktyczno-lecznicze pozwalające na zredukowanie ilości interwencji medycznych u swoich zwierząt. Polecamy zastosowanie naturalnego i bezpiecznego dodatku do paszy DYSANTIC. Zmniejsza on podatność świń na choroby trzody chlewnej oraz skutecznie leczy chore zwierzęta. Preparat dostępny jest bez recepty i bez karencji.

Oszczędź pieniądze. Popraw efektywność i zadbaj o zdrowie oraz witalność hodowanych świń. 

Jeśli masz problemy z przyrostami, biegunką lub dyzenteria w stadzei trzody polecamy DYSANTIC.