• Parametry

Utrzymanie zwierząt hodowlanych w dobrym zdrowiu powinno stanowić główny cel każdego hodowcy. Zdrowe zwierzęta hodowlane są znacznie szczęśliwsze, a ich komfort przekłada się na zauważalną poprawę wyników produkcji. Zdrowie zwierząt hodowlanych zależy od wielu aspektów – na większość z nich znaczący wpływ ma hodowca. Do najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu stada należą przede wszystkim higiena, odżywianie i warunki, w jakich zwierzęta żyją na co dzień.

Zwierzęta hodowlane zdrowie i komfort

Zdrowie zwierząt hodowlanych decyduje nie tylko o ich samopoczuciu, lecz także o wynikach odchowu. Komfort stada, jaki zapewnia utrzymanie zwierząt hodowlanych w dobrym zdrowiu, przekłada się na jakość produkcji, niezależnie, czy chodzi o mleko, jaja, wełnę, czy mięso. Aby zwiększyć szansę na utrzymanie chowu w jak najlepszej kondycji, warto zadbać o kilka najistotniejszych czynników. Pierwszym z nich jest zrównoważona dieta. W sklepie Rolnet znajdą Państwo paszę najlepszej jakości, bogatą w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Kolejny punkt to higiena w oborze – czysta ściółka, regularna dezynfekcja (zarówno kojców, jak i samych zwierząt), wietrzenie budynku oraz liczba osobników dostosowana do wielkości pomieszczenia.

Zdrowie zwierzęta hodowlane i ich dobrostan

Zdrowie zwierząt hodowlanych można dużo łatwiej kontrolować, jeśli prowadzi się stałą obserwację trzody. Warto wypatrywać niepokojących objawów, takich jak biegunka, kaszel, wydzieliny z nosa i oczu, złe samopoczucie czy innych sygnałów wysyłanych przez zwierzęta hodowlane. Zdrowie stada zależeć może od jednego zarażonego osobnika. Dlatego należy mieć możliwość szybkiego odizolowania go od reszty zwierząt, zanim choroba zdąży się rozprzestrzenić. Leczenie również będzie znacznie łatwiejsze w początkowym stadium schorzenia.