• Pielęgnacja racic

image

  • Parametry

Podstawą dbania o zwierzęta hodowlane jest regularna pielęgnacja racic czy też pielęgnacja kopyt. Zaniedbanie tej części profilaktyki zdrowotnej prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób, które mogą mieć charakter zarówno zakaźny, jak i niezakaźny. Nieprzestrzegana pielęgnacja racic zwierząt hodowlanych skutkuje trwałą kulawizną i gniciem piętek. Ponadto zaniechana pielęgnacja racic może odzwierciedlać się nawet w znacznym pogorszeniu wyników odchowu spowodowanym cierpieniem zwierzęcia.

Racice – pielęgnacja zwierząt hodowlanych

Jak dbać o racice? W większości przypadków choroby racic są wynikiem zaniedbania ze strony hodowcy. W pierwszej kolejności działanie należy rozpocząć „od środka”. Mowa tu o zrównoważonej diecie, która odgrywa główną rolę w trosce o racice. Pielęgnacja jest niezbędnym elementem dbałości o zdrowie zwierząt. Nieodpowiednie żywienie może być zapalnikiem do powstania krzywicy zaburzającej mikrokrążenie, prowadzącej następnie do powstawania ropni i wrzodów. W sklepie Rolnet znajdą Państwo pożywienie najlepszej jakości, bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Pielęgnacja racic zwierząt hodowlanych polega również na wykonaniu korekty poprzez podcięcie ich końcówek, aby zapobiec przerostom. Taki zabieg należy powtarzać dwa razy w roku.

Kopyta i racice – pielęgnacja zwierząt hodowlanych

Jak dbać o kopyta? W tym przypadku także warto zacząć od zastosowania diety bogatej w wartości odżywcze. Pielęgnacja kopyt jest tak samo ważna jak dbanie oracice. Pielęgnacja oparta jest w głównej mierze na regularnym czyszczeniu, zwłaszcza podeszwy kopyta. Pielęgnacja kopyta obejmuje dodatkowo nawilżanie, podkuwanie oraz wymianę podków. Co istotne, kopyta również potrzebują przycinania nadmiernie wyrośniętego tzw. rogu kopyta. Pielęgnacja wymaga powtarzania tego zabiegu mniej więcej co 6-8 tygodni. Wszystko zależy jednak od tego, jak zbudowane są kopyta danego osobnika oraz w jakiej jest on kondycji.