• Dezynfekcja i higiena doju

image

  • Parametry

Higiena udoju mleka wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania zasad. Ma to związek z ograniczaniem liczby zakażeń wymienia, dzięki czemu pozyskiwane mleko będzie wolne od bakterii. Higiena doju powiązana jest z różnego rodzaju preparatami chemicznymi, które pomagają dbać o bydło mleczne, natomiast dezynfekcja urządzeń udojowych, stanowi priorytet podczas produkcji mleka.

Higiena udoju – jak prawidłowo dbać o jakość mleka?

Na jakość ostatecznie otrzymanego mleka składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich jest komfort odczuwany przez zwierzęta i ich niezachwiany dobrostan. Dopiero w następnej kolejności można myśleć o wszelkich preparatach, od których zależy higiena doju. Najpierw należy zadbać o ręce. Tak naprawdę to od nich rozpoczyna się dezynfekcja produkcji mleka. Powinno się je zdezynfekować, a następnie założyć czyste rękawiczki jednorazowe. Dzięki ich gładkiej i czystej powierzchni można zniwelować liczbę bakterii nawet o 98%. Higiena doju krów musi zostać zapoczątkowana dezynfekcją strzyków krów, kóz, czy innych zwierząt hodowlanych. Nasz sklep oferuje szeroką gamę preparatów, dzięki którym dezynfekcja strzyków zostanie wykonana na najwyższym poziomie – naturalnie w przystępnej cenie! Oczywiście, tak samo sprawa wygląda, kiedy ma się do czynienia z higieną doju kóz, czy higieną doju owiec. Niestety dezynfekcja strzyków jest etapem, który bywa pomijany przez hodowców.

Dezynfekcja urządzeń udojowych – świeże mleko pożywką dla drobnoustrojów i bakterii

Dezynfekcja sprzętu udojowego należy do czynności wykonywanych regularnie podczas każdego doju. Używa się do tego specjalnych płynów czyszczących, które mogą mieć kontakt z urządzeniami mleczarskimi, np. dojarkami. Dezynfekcja instalacji udojowej jest również zabiegiem kończącym każdy proces doju, ponieważ resztki mleka pozostawione wewnątrz urządzeń stanowią idealne miejsce do rozwoju bakterii. Dezynfekcja instalacji mlecznych ma głównie na celu zniwelowanie tłuszczu, białka oraz soli mineralnych. Obejmuje aparaty udojowe, kolektory, przewody mleczne, wszelkie zbiorniki, rurociąg, oraz pompę do mleka. Cała dezynfekcja produkcji mleka, czyli dezynfekcja instalacji udojowej, musi być wykonana zaraz po zakończeniu udoju.

Dezynfekcja sprzętu udojowego – jak wykonać ją prawidłowo

Dezynfekcja instalacji mlecznych następuje po wstępnym myciu, które musi odbywać się w temperaturze ok. 60°C-70°C. Cały proces powinien trwać od 5 do 8 minut – nie krócej, ponieważ dezynfekcja instalacji udojowej nie zostanie następnie przeprowadzona prawidłowo, ale również nie dłużej, aby woda nie zdążyła się wychłodzić i spowodować ponownego wytrącenia się składników mleka. Warto podczas mycia korzystać ze specjalnego termometru, aby mieć pewność, że zostało wykonane prawidłowo. Należy pamiętać, że niewłaściwe mycie i późniejsza dezynfekcja urządzeń udojowych, stanowią główną przyczynę wzrostu liczby drobnoustrojów w mleku.