• Pastuch elektryczny – odgrodź swoje bydło od problemów!

Poradnik hodowcy, część 3: „pastuch elektryczny – odgrodź swoje bydło od problemów!”

Ogrodzenie elektryczne bardziej znane jako „pastuch elektryczny”, cieszy się w rolnictwie coraz większym zainteresowaniem. Z dużym powodzeniem wykorzystują je zarówno profesjonalni hodowcy bydła, jaki i rolnicy specjalizujący się w uprawach roślin. Płot elektryczny to również idealny sposób na efektywniejsze wykorzystywanie pastwisk w porównaniu do często stosowanego i mało wydajnego wolnego wypasu. Warto mieć świadomość, że ograniczenie obszaru wypasania gwarantuje stadu większy dostęp do świeżej, niezdeptanej przez całe stado trawy oraz chroni bydło hodowlane przez kontaktem z dzikimi zwierzętami

Jak działa pasterz elektryczny?

Elektryczne ogrodzenie w hodowli ma przede wszystkim ograniczyć swobodę ruchu bydła podczas wypasu na  na pastwisku, poprzez wywołanie przez dotknięcie niewielkiego i krótkotrwałego bólu. Zetknięcie się bydła z ogrodzeniem wywołuje przepływ prądu elektrycznego przez ciało zwierzęcia, co sprawia, że przestraszone unika kolejnego kontaktu z płotem. Elektryczny pastuch wytwarza na tyle niewielki impuls elektryczny, który jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt gospodarskich. Nie wywołuje żadnego zagrożenia ani dla ich zdrowia ani tym bardziej życia. Jednakże, dla zachowania całkowitego bezpieczeństwa wypasającego się stada, należy bezwzględnie stosować się to zaleceń producenta ogrodzenia.

Pastuch elektryczny (ogrodzenie elektryczne) to wbrew pozorom i ogólnie panującej wśród wielu hodowców opinii niedrogie, nieskomplikowanej bardzo skuteczne ogrodzenie pastwiska. Ze względu na lekką oraz prostą konstrukcję z łatwością można je w dowolnym momencie przenieść, w inne miejsce pastwiska, bądź całkowicie zdemontować po zakończonym sezonie wypasu. 

Nowoczesny pasterz elektryczny dostosowywany jest do rodzaju pastwiska. Dostępne na rynku modele dopasowane są zarówno do rodzaju ukształtowania terenu, wielkości pastwiska, a nawet do gatunku hodowli. Jednym słowem – każdy hodowca znajdzie elektryzator „szyty na miarę” do własnego gospodarstwa.

Ogrodzenie elektryczne znajdziesz TUTAJ.