• Siekiery

image

  • Parametry

Siekiera jest jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Ich ogromną zaletą jest wszechstronność pozwalająca wykorzystać je do różnych prac związanych z pielęgnowaniem terenu wokół domu. Z pomocą siekiery można porąbać drewno na opał, uporządkować ogród czy ściąć drzewo na działce. W sprzedaży dostępne są siekiery uniwersalne oraz do specjalnych zastosowań. W sklepie internetowym Rolnet znajdą Państwo wysokiej klasy narzędzia ogrodowe, w tym siekiery Fiskars.

Co to jest siekiera i jak jest zbudowana?

Siekiera nie jest narzędziem o skomplikowanej konstrukcji. W zasadzie składa się tylko z dwóch podstawowych elementów – trzonka i ostrza z odlewów stalowych. Trzonki wykonane są najczęściej z różnych gatunków drewna, takich jak jesion czy akacja. W sprzedaży dostępne są także bardzo ostre i solidne siekiery kute przez kowala, a także nowoczesne modele wykonane z lekkich materiałów, takich jak włókno węglowe, które wykorzystywane są w survivalu. Poszczególne rodzaje siekier różnią się kształtem, wielkością i zastosowaniem.

Siekiery do drewna – rodzaje i zastosowanie

Siekiera to atrybut każdego drwala i ogrodnika. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych bardzo przydatnych narzędzi. Do wyboru są modele uniwersalne, które sprawdzą się do zastosowań amatorskich, oraz profesjonalne siekiery przeznaczone do bardziej wymagających zadań. Wyróżniamy siekiery do drewna jedno- i dwuręczne oraz jedno- i dwustronne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje siekier.

Toporki

To najmniejszy rodzaj siekier, jaki możemy kupić w sklepach ze sprzętem biwakowym i turystycznym oraz w marketach budowlanych. Wyróżniają się niewielką wagą i krótkim trzonkiem. Należą do obowiązkowego wyposażenia każdego miłośnika bushcraftingu i survivalu. Z ich pomocą można z łatwością ściąć mniejsze drzewka, krzewy czy gałęzie i porąbać je na mniejsze kawałki, które można wykorzystać do rozpalenia ogniska.

Siekiery ciesielskie

Wyróżniają się lekko zaokrąglonym i zwężającym się ostrzem ze specjalnym wgłębieniem umożliwiającym wygodne trzymanie siekiery cielskiej. Są to specjalistyczne narzędzia wykorzystywane do precyzyjnych prac budowlanych. Używają ich osoby zajmujące się pracą w drewnie, głównie stolarze i cieśle.

Siekiery drwalskie

Występują w odmianach jedno- i dwuręcznych. Przeznaczone są do ciężkich i precyzyjnych prac przy ścinaniu i ociosywaniu drzew. Wyposażone są w długi trzonek umożliwiający wygodne trzymanie siekiery podczas użytkowania i wygenerowanie odpowiedniej siły potrzebnej do ścięcia grubego drzewa.

Siekiery rozłupujące

Siekiery do rozłupywania wyróżniają się krótkim i płaskim ostrzem oraz stosunkowo długim trzonkiem. Taka konstrukcja umożliwia łatwe wbijanie siekiery w różnej grubości pieńki i rozbijanie ich na dwa mniejsze kawałki. Dostępne są w kilku rozmiarach, w wersji jedno- i dwuręcznej. Siekiery do łupania drewna świetnie sprawdzą się w ogrodzie.

Jaka siekiera będzie najlepsza?

Kupując siekierę, warto wiedzieć, do czego będą ją Państwo używać. Czy potrzebują Państwo siekiery do rąbania drewna, czy siekiery do łupania? Należy także zapoznać się ze wszystkimi ważnymi parametrami technicznymi narzędzia. Szczególnie uważnie warto przyjrzeć się jakości wykonania oraz zastosowanych materiałów. Kwestie te w znacznym stopniu wpływają na efektywność i komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkownika. Wysokiej jakości siekiera powinna mieć ergonomiczny trzonek o specjalnej strukturze zapobiegającej wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni. Warto wybierać siekiery Fiskars lub innych cenionych producentów, które oferujemy w naszym sklepie internetowym Rolnet. Oferujemy różnorodne, profesjonalne siekiery w atrakcyjnych cenach!