• Poród krowy – urządzenia ułatwiające wycielania

Poradnik hodowcy, część 2: „Poród krowy – urządzenia ułatwiające cielakom przyjście na świat”

Poród u krowy bez komplikacji 

 

W większości przypadków porody u bydła odbywają się bez żadnych komplikacji i cielaki samodzielnie opuszczają łono matki. Jednak każdy hodowca wie, że poród krowy może okazać się skomplikowany. Brak natychmiastowej i fachowej pomocy może skończyć się śmiercią matki bądź cielaka. Warto wówczas pamiętać, że nie zawsze pobliski weterynarz zdąży na czas, aby pomóc maluchowi wydostać się na świat.

Chcąc uniknąć zagrożeń związanych z porodem bydła warto zaopatrzyć się w niezwykle pomocne narzędzia. Jeżeli poród u krowy przebiega lekko przydatnymi mogą okazać się specjalne linki, podnośniki, taśmy lub tzw. łańcuchy porodowe. W celu przyspieszenia wydostania się cielaka na świat zapętla się je, w zależności od jego położenia powyżej stawu pęcinowego, bądź stawu nadgarstkowego. Użycie tych narzędzi porodowych wymaga od hodowcy nie tylko włożenia dużej siły, jak również wyczucia odpowiedniego momentu pociągnięcia, który powinien być zsynchronizowany z parciem porodowym u krowy. Niekiedy proces ten wymaga pomocy aż trzech osób.

Wycielnik krów to proste urządzenie

Jeżeli hodowca nie może liczyć na dodatkowe ręce do pomocy, fachowcy z zakresu weterynarii zamiast lin lub łańcuchów, zalecają zastosowanie bardziej profesjonalnych środków. Wycielacz dla krów to urządzenie, wyposażone w specjalną dźwignię oraz przekładnię, której zastosowanie może zapewnić odpowiednie napięcie linek porodowychi w odpowiednim momencie dokonać ich natychmiastowego zwolnienia. Tego rodzaju wycielacze dla krów to wyjątkowo przydatne urządzenia porodowe, zapewniające bezpieczny poród u bydła. Powinna być w nie wyposażona każda hodowla. Oprócz podstawowych narzędzi, cielenie się krowy może ułatwić jeszcze zastosowanie bardziej profesjonalne urządzeń, takich jak np. haki, zawłoczki lub widelce porodowe. Tego rodzaju sprzęt jest najczęściej wykorzystywany przez wyspecjalizowanych weterynarzy – jego stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności.

Cielenie krowy powinno odbywać się w jak najbardziej sprzyjających warunkach – musi o tym pamiętać każdy hodowca bydła!  Należy do minimum ograniczyć stres u cielącego się zwierzęcia. Czynnik stresogenny może wywołać u krowy niepokój i gwałtowne ruchy – wpływa to znaczne wydłużenie się akcji porodowej.

Urządzenia porodowe dla krów dostępne są TUTAJ.