• Parametry

Żywienie bydła

Żywienie bydła to najważniejszy aspekt każdej hodowli. Jest on istotny zarówno pod kątem zdrowia zwierząt, jak i naszego, jeśli decydujemy się na spożywanie produktów odzwierzęcych. Karmienie krów i innych zwierząt hodowlanych ma również duże znaczenie w kontekście wydajności produkcji mleka czy mięsa. Z tego względu żywienie krów mięsnych oraz innych zwierząt należy przeprowadzać z wykorzystaniem wyłącznie produktów o najwyższej jakości, które zapewnią im prawidłowy wzrost, rozwój i funkcjonowanie. Znajdą je Państwo w sklepie Rolnet – żywienie bydła to nasza specjalność.

Karmienie bydła a wydajność produkcji

Karmienie bydła to najważniejszy czynnik, który wpływa na wydajność produkcji mleka i mięsa. Błędy popełniane w żywieniu powodują znaczny spadek efektywności, a tym samym podnoszą koszty produkcji. Nie można zapomnieć również o pogorszeniu stanu zdrowia zwierząt. Aby wyprodukować 1 litr mleka, przez wymię musi przepłynąć aż 400 litrów krwi. Jest to ogromny wysiłek dla organizmu zwierzęcia. Aby mu podołać, musi być ono w doskonałej formie. Karmienie krów i karmienie byków z produktami Rolnet to nie tylko gwarancja zdrowia zwierząt, lecz także doskonałej wydajności produkcyjnej.

Żywienie bydła mlecznego – żywienie krów i innych zwierząt

Żywienie bydła mlecznego polega na dostarczaniu zwierzętom pasz objętościowych oraz pasz treściwych. Dawka pokarmowa w większości składa się z paszy objętościowej ze względu na wymagania fizjologiczne przeżuwaczy oraz aspekt ekonomiczny. Pasze objętościowe można dodatkowo podzielić na pasze soczyste, takie jak różnego rodzaju kiszonki czy zielonki oraz pasze suche, czyli m.in. siano i słoma. Pasze treściwe wykorzystywane do żywienia krów stanowią dopełnienie całej porcji. Są to zazwyczaj ziarna zbóż, śruty poekstrakcyjne i nasiona roślin motylkowatych. Żywienie bydła mlecznego powinno obejmować również dodatki paszowe. Ich zadaniem jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów w organizmie zwierzęcia.

Żywienie krów mlecznych Rolnet

Jak powinno wyglądać żywienie krowy mlecznej? Karmienie krów lub innego bydła mlecznego musi być dobrze przemyślane i zaplanowane, tak by uniknąć chorób i spadków wydajności. Jeśli chcą Państwo przeprowadzać żywienie krów mlecznych na najwyższym poziomie, zapraszamy do wybrania produktów Rolnet. W naszej ofercie znajdują się dodatki żywieniowe dla bydła – m.in. koncentraty, mieszanki paszowe, dodatki do pożywienia (węglan wapnia, żywe drożdże) oraz dodatki energetyczno-witaminowe, które zwiększą ilość wartości odżywczych w pokarmie dla zwierząt. Prawidłowe żywienie krów mlecznych to absolutna podstawa zdrowia zwierząt, a także efektywności gospodarstwa. Warto pamiętać również, że żywienie krów mlecznych w szczycie laktacji różni się nieco od standardowego. Warto podawać im więcej kiszonek, a mniej energetycznych pasz objętościowych.

Bydło opasowe – żywienie

Żywienie bydła opasowego można przeprowadzać na różne sposoby. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaju opasu: intensywny, półintensywny i ekstensywny. Żywienie bydła opasowego intensywne ma na celu uzyskanie możliwie najwyższej wagi w krótkim czasie. Dawka pokarmowa zwierzęcia powinna zawierać pasze o dużej ilości energii oraz pasze treściwe. Opas półintensywny jest najczęściej stosowanym opasem w Polsce. Karmienie krów i karmienie byków w opasie półintensywnym składa się z dwóch etapów – pierwszy z nich polega na żywieniu bydła świeżą zielonką, natomiast drugi etap ma charakter typowo intensywny. Zwierzęta karmione w ten sposób charakteryzują się bardzo dobrym umięśnieniem oraz umiarkowanym otłuszczeniem. Żywienie bydła opasowego ekstensywne to tanie i oszczędne karmienie byków czy krów paszami gospodarskimi. W systemie tym zwierzęta żywione są w większości paszami objętościowymi, m.in. sianem i kiszonkami z traw, przez co cechują się najsłabszym umięśnieniem oraz stosunkowo dużym otłuszczeniem.

Żywienie opasów z produktami Rolnet

Żywienie opasów będzie się różnić w zależności od przyjętej metody, jednak w każdej z nich należy zwrócić uwagę na jakość podawanych produktów oraz ich skład. W asortymencie sklepu Rolnet znajdą Państwo produkty niezbędne do uzupełniania mieszanek paszowych we wszystkie mikroskładniki i dodatki, które znacząco poprawią wartość odżywczą i energetyczną pożywienia. Jeśli hodują Państwo bydło opasowe, żywienie produktami dobrej jakości zagwarantuje rewelacyjne efekty.

Żywienie bydła mięsnego – wskazówki dla hodowcy

Jak wygląda żywienie krów mięsnych? Żywienie bydła mięsnego może się różnić w zależności od grupy zwierząt. Inaczej karmione będą krowy odchowujące cielęta, a inaczej odsadzone cielęta przeznaczone na opas. Krowy mamki powinny być karmione przede wszystkim paszami objętościowymi, natomiast żywienie cieląt powinno opierać się na dawkach pokarmowych o bardzo dużej zawartości węglowodanów oraz białka. Bez względu na wiek zwierzęcia nie wolno zapominać o odpowiednim zbilansowaniu pokarmu, które może ulegać zmianie wraz ze zmieniającą się wagą bydła, okresem roku czy aktualnych potrzeb i niedoborów. Prawidłowe żywienie bydła mięsnego to podstawa satysfakcjonujących wyników produkcyjnych.

Żywienie cieląt – o czym należy pamiętać?

Żywienie cieląt przebiega inaczej niż żywienie krów mlecznych dorosłych. Składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest żywienie siarą, następnie żywienie mlekiem lub preparatem mlekozastępczym, a na końcu żywienie paszami stałymi. Po zakończeniu pierwszego etapu odchowu cielęta powinny być karmione płynnym mlekiem. Często się jednak zdarza, że całe pozyskane mleko od krowy przeznaczone jest na sprzedaż, z tego względu konieczne jest podawanie specjalnych preparatów mlekozastępczych. Produkty tego typu powinny charakteryzować się wysoką strawnością i przyswajalnością składników pokarmowych.

Karmienie bydła – jak powinno wyglądać żywienie byków?

Karmienie opasów często sprawia hodowcom niemałe problemy. Konieczny jest odpowiedni dobór pasz, który będzie uwzględniał specyficzne zapotrzebowanie zwierząt na składniki pokarmowe i jednocześnie będzie opłacalny.

Żywienie byków i innego bydła opasowego w dużym stopniu związane jest z porą roku. Karmienie opasów dobrze więc odpowiednio dostosować do sezonów żywieniowych – z pewnością zwiększy to efektywność prowadzonej produkcji. A co dokładnie powinno jeść bydło opasowe? Żywienie zwierząt powinno polegać na dostarczaniu im pasz objętościowych i pasz treściwych, mieszanek mineralno-witaminowych i lizawek.