• Parametry

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja racic bydła ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i kondycji zwierząt gospodarskich. Zdrowotność racic wpływa także na długość życia danej sztuki oraz wydajność mleczną i jakość produkowanego mleka. Wykazano, że schorzenia racic krów, do których prowadzi niewłaściwa pielęgnacja, są jedną z najczęstszych przyczyn brakowania stada, obok chorób wymion czy problemów rozrodczych. Schorzenia racic często również są wynikiem braku odpowiedniej czystości i higieny w obrębie gospodarstwa, a także urazy i zranienia. Regularna pielęgnacja racic bydła i szybkie reagowanie na zauważalne objawy schorzeń to najlepszy sposób na to by krowa zachowała doskonałe zdrowie, co automatycznie przełoży się na wydajność danej sztuki. Nasz sklep to miejsce, gdzie znajdą Państwo akcesoria, narzędzia oraz preparaty służące do pielęgnacji i korekcji racic.

Najczęstsze schorzenia racic bydła

Z prowadzonych od lat obserwacji jednoznacznie wynika, że schorzenia racic bydła najczęściej dotykają zwierzęta przebywające głównie w budynkach inwentarskich. Wysoka wilgotność podłoża prowadzi do zmiękczenia rogu racic, co znacznie ułatwia przenikanie chorobotwórczym mikroorganizmom, wywołującym różnorodne schorzenia racic krów, takie jak:

  • Zanokcica – choroba zakaźna powodująca ostry stan zapalny szapry międzypalcowej i tkanki łącznej racicy. Nieleczona prowadzi do kulawizny najwyższego stopnia i obumierania tkanki łącznej. Choroba wywołuje silne dolegliwości bólowe. Widocznymi jej objawami są: obecność treści ropnej, nieprzyjemny zapach oraz oddalenie się od siebie końców racic i obrzęk.
  • Choroba Mortellaro – choroba zakaźna skóry obejmująca przestrzeń między raciczkami i tylną część ściany międzypalcowej. Objawia się powierzchownym owrzodzeniem, przekrwieniem, rogowaceniem rogowej warstwy naskórka oraz wysiękiem. Często pojawiają się również brodawkowate zmiany.
  • Wrzód podeszwy – punktowe uszkodzenie warstwy rogowej racic prowadzące do pojawienia się owrzodzeń i ropni.

Jak dbać o racice bydła? Przydatne narzędzia

Regularna korekcja i pielęgnacja racic to jeden z najistotniejszych elementów chroniących przed groźnymi schorzeniami. W hodowlach pastwiskowo-alkierzowych poleca się wykonywanie zabiegu korekcji 2 razy w ciągu roku, szczególnie w pierwszych miesiącach laktacji, przed zasuszeniem oraz w razie potrzeby np. gdy doszło do uszkodzenia racic. Korekcję należy przeprowadzać z użyciem specjalistycznych narzędzi. Niezbędne będą także poskromy, służące do unieruchamiania bydła na czas wykonywania zabiegu. W naszym sklepie znajdą Państwo wszystkie potrzebne akcesoria do pielęgnacji racic krów. Posiadamy noże do korekcji racic przeznaczone dla osób prawo i leworęcznych, tarnik do kopyt z wygodną rączką, kleszcze czołowe do korekcji kopyt i racic, tasak do obcinania rogu kopytowego, tarnik do kopyt oraz tarcze do szlifierek kątowych.

Pielęgnacja racic krów – metody zapobiegania schorzeniom

Bardzo skuteczną i powszechnie stosowaną metodą profilaktyki schorzeń racic krów są kąpiele lecznicze z użyciem środków do pielęgnacji i dezynfekcji racic w specjalnych wannach. W naszej ofercie posiadamy wanny o pojemności 200 litrów. Można je używać nie tylko do dezynfekcji, ale także do czyszczenia racic. Nasz sklep oferuje skuteczne i sprawdzone środki zawierające składniki bakteriobójcze, które neutralizują chorobotwórcze mikroorganizmy oraz zapobiegają wtórnym infekcjom. Posiadamy także delikatne, niezawierające szkodliwych kwasów środki do mycia i pielęgnacji racic.